Dęblin
Wokół Bramy Lubelskiej
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Przeglądając internetowe informacje o Dęblinie, co raz to trafiałem na zdjęcie Bramy Lubelskiej. To chyba najbardziej obfotografowany obiekt tutejszej twierdzy. Dlatego gdy znalazłem się w tym mieście, chciałem bramę tę zobaczyć w pierwszej kolejności.
Niestety, to, co na zdjęciach wyglądało atrakcyjnie, w naturze przedstawiało smętny obraz. Bramę odgrodzono od zwiedzających wyjątkowo brzydkim płotem (znajduje się na terenie jednostki wojskowej) i można zobaczyć ją tylko zza fosy. Obejrzenie wewnętrznej strony bez zwiedzania twierdzy ? nie jest możliwe.
Brama lubelska była jedna z dwu paradnych bram do Twierdzy Dęblin. Wzniesiono ją wraz z cała cytadelą za panowania cara Mikołaja I Romanowa po, stłumieniu powstania listopadowego i włączeniu ziem Królestwa Polskiego do imperium rosyjskiego. Wraz z twierdzami w Warszawie (twierdza aleksandrowska, czyli Cytadela) i Modlinie (Nowogieorgiewsk), twierdza dęblińska (nazwano ją Iwangorod) składały się na system trzymający w ryzach niepokorny kraj nad Wisłą. Budowę twierdzy w Dęblinie rozpoczęto w 1838 roku na podstawie projektu wybitnego inżyniera, specjalisty od fortyfikacji, generała Iwana Dehna.
Brama Lubelska powstała wraz z głównymi wałami twierdzy; stanowiła wejście do jej wnętrza od strony południowej. Jej bryła jest murowana z cegły, ma dwie kondygnacje. Elewacja frontowa prezentuje stylu neoromański. Dekorowana jest elementami z cegły profilowanej i kamienia: ryzalitami i arkadowymi podcieniami wspartymi na kolumnach.Druga brama, Warszawska, prowadziła do twierdzy od strony północnej. Jej elewacja frontowa wykonana była w stylu pseudoegipskim. Brama ta jednak już nie istnieje.
Brama Lubelska znajduje się przy drodze nr 801, na wylocie z miasta w stronę Puław ? dziś to ulica Podchorążych. Przed nią można zatrzymać się na sporym placu z pomnikiem poświęconym żołnierzom 15 Pułku Piechoty ?Wilków?, zasłużonym w wojnie polsko-bolszewickiej. Pomnik stanął tu w 1924 roku a w 1989 roku dostał drugą tablicę upamiętniającą wszystkich walczących o niepodległość w latach 1792-1945.
Nieopodal, w zasiegu krótkiego spaceru, schowany nieco za blokami rośnie Dąb Jagiełły ?Grot? . To potężne drzewo to dąb szypułkowy o obwodzie 6 m i wysokości 28 m. Jego wiek szacowany jest na ok. 250 lat. Do ciekawostek można zaliczyć, że dąb ten w pierwszym ogólnopolskim internetowym konkursie Klubu Gaja został wybrany Drzewem Roku 2011.
Przejeżdżam koło tej bramy co najmniej raz w tygodniu, a dopiero teraz zauważyłem, jak smętnie wygląda.
Pièkna jest nadal okolica bramy lubelskiej, pomnik Piłsudskiego I dàb
Szkoda ze kasztanow , morw I akacji brakuje
Kiedyś było bardziej dziko I tež❤️