Jasná
Demianowska Jaskinia Lodowa

Jaskinia Smocza, jak kiedyś ją nazywano, znana była z dużej liczby kości w niej znalezionych. Były to kości niedźwiedzia jaskiniowego, ale odkrywca uznał je za kości smoka. Teraz nosi nazwę Lodowej.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Jasná. Demianowska Jaskinia Lodowa
Podejście jest dość strome ale przyjemne. Po ok. 40 minutach znajdujemy się na tarasie widokowym przed jaskinią. Rozciąga się stąd piękna panorama Demianowskiej Doliny i Niżnych Tatr.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Przedłużeniem sali jest Czarna Galeria. Nazwę zawdzięcza osadzaniu się sadzy na stropie i ścianach w czasach, kiedy jaskinię zwiedzano z pochodniami i lampami naftowymi. Po prawej stronie, zaraz po wejściu do korytarza znajduje się wiele rytych w wapieniu oraz rysowanych napisów i podpisów z początku XVIII wieku.

Jaskinia Pokoju

Teraz wchodzimy do Sali Pagód. Na jej dnie leżą olbrzymie głazy. Zawalenie się wyższego piętra jaskini musiało tu mieć miejsce w odległym czasie. Na niektórych głazach stoją wietrzejące stalagmity, które przypominają kształtem pagody. Kontynuacją tej sali są korytarze, w których znajdują się jeziorka. Jedno z nich okazało się syfonem i po wypompowaniu wody i przekopaniu dotarto do ogromnych partii jaskiniowych. Później je nazwano Demianowską Jaskinią Pokoju (Demänovska jaskyňa mieru). Ma ona już wykonane otwory na powierzchnię ziemi i prowadzone są prace nad udostępnieniem jej dla turystów.

Z Sali Pagód wracamy do Czarnej Galerii i następnie dochodzimy do Sali Bela a stamtąd w dół do Sali Kmeta. Jest to sala ze stałym zalodzeniem. W czasie wiosennych roztopów przenikająca tu woda z powierzchni zamienia się w bogatą i różnorodną lodową szatę naciekową. Latem temperatura wynosi ok. 0?C i w sali zalega kilkumetrowa warstwa lodu podłogowego. Tu stoją lodowe stalaktyty i stalagmity.

Dlaczego lód się topi

Z sąsiedniej Wielkiej Sali rozchodzi się na różne strony kilka korytarzy. Jeden z nich prowadzi stromo do góry i dochodzi do korytarzyka za salą wejściową. Na dnie Wielkiej Sali leży spora ilość gruzu skalnego, który odpadł ze stropu.

Z górnej części tej sali przechodzimy pomostem przerzuconym nad 10-metrową szczeliną. Jesteśmy w Piarżystej Komorze. Z dala widoczny jest duży otwór. W jaskini jest sporo otworów, a przez to następuje cyrkulacja powietrza, a co za tym idzie ? topnienie lodu. Z jaskini wychodzimy na tym samym poziomie, z którego wchodziliśmy.

Warto wiedzieć

Jaskinia jest ładna, ale jeśli chcemy zobaczyć prawdziwą lodową, to należy zajrzeć do Dobszyńskiej Jaskini Lodowej (Dobšinska l`adova jaskyňa) znajdującej się na w północnych stokach góry Duča (1142 m n.p.m.) w Słowackim Raju (Slovenský Raj).
Demianowska Jaskinia Lodowa czynna jest okresowo (od połowy maja do końca wrzesnia). Bilet wstępu kosztuje 7 euro. Karnet foto/video 10 euro, więc tym razem go nie kupiłam.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 22 września 2010; Aktualizacja 5 grudnia 2017;

Komentarze: 1

    kajek, 22 września 2010 @ 21:54

    Bywałem w Jasnej na nartach. przy okazji zwiedzałem to i owo, także jaskinię wolności. Nigdy nie udało mi sie zobaczyc lodowej. czynna tylko latem i to krótko.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij