Wyżyna Wieluńska
Jaskinia Szachownica odzyskała życie
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jura Polska, czyli Wyżyna Krakowsko-Wieluńska, słynie z wielu podziemnych grot, w dużym stopniu decydujących, obok wapiennych ostańców i zamkowych ruin Orlich Gniazd, o wyjątkowej atrakcyjności tej krainy.
Do najbardziej znanych należą Smocza Jama pod krakowskim Wawelem, Jaskinia Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym i Jaskinia Głęboka w Górze Zborów, a także skupiska popularnych wśród grotołazów jaskiń w okolicy częstochowskiego Olsztyna, Złotego Potoku i Kroczyc; w sumie około 2,5 tys. takich obiektów. W północnej części Jury, czyli na Wyżynie Wieluńskiej, opisano zaledwie 40 stosunkowo niedużych jaskiń. Ale to właśnie tutaj znajduje się jedna z najciekawszych grot, jedyna, dla ochrony której powołano rezerwat przyrody, oraz którą Komisja Europejska zakwalifikowała do europejskiej sieci ?Natura 2000? jako Specjalny obszar ochrony siedlisk ? Szachownica PLH240004.
Dom nietoperzy zagrożony
Jaskinia Szachownica, ukryta w gęstych borach Krzemiennej Góry, jest miejscem tajemniczym i niezwykłym, o dużym znaczeniu dla nauki oraz ludzi i dla zwierząt. Długa na 872 m jest największą jaskinią Wyżyny Wieluńskiej i jedną z najdłuższych na całej Jurze. Ale miarą jej niezwykłej wartości jest inna liczba ? co najmniej 2000 nietoperzy, hibernujących tu każdej zimy. Aktualnie jest to jedno z pięciu największych, znanych w Polsce, zimowisk tych latających ssaków. Niestety, temu wyjątkowemu miejscu grozi zagłada. Jaskinia w dużym stopniu została przekształcona przez człowieka, który przez 100 lat, aż do 1962 r., prowadził tu podziemną eksploatację kamienia wapiennego, powiększając znacznie wymiary korytarzy i sal. To z kolei pociągnęło za sobą drastyczne zmiany klimatyczne. Procesy erozyjne powodowały, że korytarze groty zaczęły rozsypywać, grożąc zawaleniem całej jaskini.
Nowość: jaskinia proglacjalna
A powstała ona ok. 150 tys. lat temu, gdy ablacyjne wody lądolodu warciańskiego, płynąc po powierzchni sandrowej jego przedpola, napotkały przeszkodę w postaci wapiennego ostańca Góry Krzemiennej. Większość wód łatwo ominęła wzgórze ale część przenikała do jego szczelin i spękań, drążąc podziemne korytarze. Ich budowa różniła się od jaskiń powstałych w wyniku typowych procesów krasowych. Na planie Szachownicy wyraźnie jest widoczny regularnie pokrzyżowany i gęsty system korytarzy, rozwiniętych na jednym poziomie wzdłuż sieci szczelin tektonicznych. Korytarze mają charakterystyczne przekroje poprzeczne w postaci wąskich, pionowych soczewek.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- aby lepiej zapoznać się ze szczegółami prac, warto odwiedzić stronę internetową projektu
Kampania informacyjna realizowana w ramach Projektu LIFE Szachownica/PL, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu finansowego LIFE + oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Bardzo ciekawy artykuł. A zdjęcie nietoperza śliczne – i jak nie pokochać takiego stworzenia?
Pokochać nietoperza? To niemożliwe. Ohydztwo.