Akka
Dzieło krzyżowców, Arabów i Turków

Dominantami starówki są, doskonale widoczne zarówno od strony morza jak i z murów obronnych, cytadela i meczet Al-Jazzara. Obie zbudował Ahmed Pasza nazywany al-Jezzarem – „Rzeźnikiem”.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Akka. Dzieło krzyżowców, Arabów i Turków
W 2001 r. zespół starówki wpisany został na Listę Dziedzictwa UNESCO.
  • Akka. Dzieło krzyżowców, Arabów i Turków
  • Akka. Dzieło krzyżowców, Arabów i Turków
  • Akka. Dzieło krzyżowców, Arabów i Turków
  • Akka. Dzieło krzyżowców, Arabów i Turków
  • Akka. Dzieło krzyżowców, Arabów i Turków
  • Akka. Dzieło krzyżowców, Arabów i Turków
  • Akka. Dzieło krzyżowców, Arabów i Turków
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Rewitalizacja zabytków Akki oraz prace archeologiczne rozpoczęły się dopiero w latach 80-90. XX w. W 2001 r. zespół starówki wpisany został na Listę Dziedzictwa UNESCO, co spowodowało, że miasto stało się ważnym miejscem turystycznym.

Jest tu także, popularna od wiosny do jesieni, plaża Purpurowa. Niewielkie w porównaniu z jerozolimskim tutejsze stare miasto w obrębie murów obronnych, jest bardzo atrakcyjne i znajduje się w nim sporo wartych zobaczenia obiektów.

Na gruzach stolicy krzyżowców

Dla wielu zwiedzających  zaskoczeniem jest informacja, że współczesna starówka położona jest o 8 metrów wyżej, niż stolica krzyżowców, na niewielkim półwyspie. Fortyfikacje wznoszono bowiem na ruinach Akki zniszczonej przez Arabów w 1291 roku. Są to grube mury kamienne od strony lądu z suchą fosą, z obronnym bastionem i czterema wieżami. W przeszłości do miasta prowadziły tylko dwie bramy: Lądowa od wschodu i Morska z portu. Później wykonano w murach dwa dodatkowe wyjazdy. Dominantami starówki są, doskonale widoczne zarówno od strony morza jak i z murów obronnych, cytadela i meczet Al-Jazzara. Obie zbudował Ahmed Pasza nazywany al-Jezzarem ? ?Rzeźnikiem?.

Mroczna przeszłość cytadeli

Cytadela powstała w latach 1775-1805, na fundamentach twierdzy krzyżowców. Ma ona dwa duże wewnętrzne dziedzińce i mroczną przeszłość. Brytyjczycy zamienili ją bowiem w latach 20-tych XX w. w więzienie w którym nie tylko przetrzymywali żydowskich ?buntowników? i więźniów politycznych, ale także wieszali najgroźniejszych. Przypomina to Muzeum Bojowników Podziemia. Podczas prac archeologicznych odsłonięto pod cytadelą i byłym więzieniem dobrze zachowane, duże sale dawnego zamku Zakonu Rycerskiego Szpitalników, zasypane podczas burzenia Akki krzyżowców przed dziewięcioma wiekami. Dziś, aby je zobaczyć, schodzi się pod ziemię.

W salach zamku szpitlników

Największe wrażenia robi dawny refektarz ? rycerska jadalnia, nazywana Salą Kolumnową ze względu na trzy potężne, o średnicy około trzech metrów, kamienne kolumny podtrzymujące gotyckie sklepienie. Do refektarza prowadzi wąskie przejście z innych, mniejszych, chociaż również dużych sal. Każda z nich należała do innego z krajów, z których pochodzili rycerze zakonni. Pod dawną jadalnią są również inne przejścia do, prawdopodobnie, części szpitalnej krzyżowców, podzielonej kolumnami na kilka odcinków. W czasach tureckich znajdowała się w nich poczta, o czym świadczy określające ją arabskie słowo Al-Bosta. Obok twierdzy odtworzono, na wyższym poziomie, ogród z czasów krzyżowców.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij