Fatima
Harmonia treści z formą

Autorka: Teresa Pąkowa
Dla mnie najwspanialszy był nastrój. Przestrzeń pusta, a nie surowa. Dekoracja wnętrza inspirowana sztuką bizantyjską i prawosławną. Światło sączące się zewsząd, ale nie ostre. Cała budowla jakby schodząca do podziemia, a lekka i prześwietlona.
fot: Teresa Pąkowa
Fatima. Harmonia treści z formą
Za pasmem starych drzew i wypielęgnowanych żywopłotów jest sektor sklepów z dewocjonaliami; niezupełnie udało się zdyscyplinować ten handel...
  • Fatima. Harmonia treści z formą
  • Fatima. Harmonia treści z formą
  • Fatima. Harmonia treści z formą
  • Fatima. Harmonia treści z formą
  • Fatima. Harmonia treści z formą
  • Fatima. Harmonia treści z formą
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Na wielkim placu fatimskiego sanktuarium znalazłam się w maju, ale dzień był zimny, deszczowy i pochmurny. A jednak niemal pusty plac, mimo niesprzyjającej aury, robił wrażenie jasne, przyjazne i dziwnie usystematyzowane.

Nad ogromną przestrzenią dominują na przeciwnych krańcach dwie budowle: Bazylika Matki Bożej RóżańcowejKościół Trójcy Przenajświętszej. Do pozostałych boków przylegają domy rekolekcyjne, rektorat. Za budynkami ciągnie się pas zieleni wysokich drzew i szpalerów, oddzielający od sanktuarium strefę handlowo-usługową. Takie rozplanowanie przestrzeni wprowadza poczucie ładu i harmonii.

Miejsce dla pół miliona ludzi

Sam plac modlitewny jest dwukrotnie większy od placu św. Piotra w Rzymie i może pomieścić 500 tysięcy osób. Pierwszą budowlą powstałą po objawieniach Fatimie jest  Kaplica Objawień wystawiona w 1919 r. w miejscu dębowego drzewa gdzie ukazywała się pastuszkom Matka Boska. Kaplica przechodziła renowację w 1953 r., ale został zachowany jej ludowy charakter. Bazylika Matki Boskiej Różańcowej budowana w latach 1928-53 utrzymana w stylu neobaroku ma siedemdziesięciometrową wieżę. Teren placu w kierunku bazyliki lekko się wznosi, co przy półkolistych ramionach podcieniach daje wrażenie opiekuńczych ramion. Wnętrze kościoła jest mniej ciekawe, może za sprawą trwającego wówczas remontu i przysłaniających ekranów.

Przestrzeń pusta, a nie surowa

Po przeciwległej stronie placu w latach 2004-07 z datków wiernych został wybudowany Kościół Trójcy Przenajświętszej. Jest to czwarty co do wielkości kościół na świecie i może pomieścić 20 tys. ludzi, a miejsc siedzących jest 9 tys. W prezbiterium w czasie nabożeństw może brać udział 100 księży celebrantów; ołtarz jest widoczny z każdego miejsca. Jednak dla mnie najwspanialszy był nastrój. Przestrzeń pusta, a nie surowa. Dekoracja wnętrza inspirowana sztuką bizantyjską i prawosławną. Światło sączące się zewsząd, ale nie ostre. Cała budowla jakby schodząca do podziemia, a lekka i prześwietlona. Wszystkie nierówności, obniżenia terenu są pokonywane przy zastosowaniu pochylni. Nie spotkałam żadnych schodów. Jest to bardzo ważne przy przesuwaniu się dużych ilości ludzi, a zwłaszcza osób niepełnosprawnych i na wózkach. Tak sobie wyobrażam nowoczesność w służbie człowieka. Przyjazna, nie szokująca.

Handel niezdyscyplinowany

Na placu Modlitewnym pojedyncze pomniki, m. in. papieża Jana Pawła II i pomnik ? blok  wycięty z muru berlińskiego. Za pasmem starych drzew i wypielęgnowanych żywopłotów jest sektor sklepów z dewocjonaliami; niezupełnie udało się zdyscyplinować ten handel. Wewnątrz i na zewnątrz pawilonów stoją, wiszą figurki Matki Boskiej różnej wielkości i w ilościach niewyobrażalnych, obrazy i obrazki, świece woskowe. Pewną nowością były dla nas woskowe nogi, ręce, dzieci-lalki, ale i różne organy ciała, najwidoczniej ofiarowywane z prośbą o uzdrowienie. Można kupić serce, płuca, wątrobę czy parę piersi za 3 euro. Taką woskową ofiarę na placu sanktuarium wrzuca się do wanien gdzie się spalają ofiarnie, a odzyskany wosk wykorzystywany jest do produkcji następnych eksponatów.

Warto wiedzieć

Fatima to najczęściej odwiedzane miejsce w Portugalii.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij