Szczecin
Kontrowersyjny gmach filharmonii

Gmach Filharmonii stanął w miejscu, w którym od 1884 r. funkcjonował dom koncertowy (Konzerthaus). Uszkodzony w czasie wojny, został ostatecznie rozebrany w 1962 r. Nie odbudowano go dla powołanej w 1948 r. szczecińskiej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Szczecin. Kontrowersyjny gmach filharmonii
Projekt architektoniczny ma nawiązywać do wież kościelnych, szczytów i wielospadowych dachów obecnych w zabudowie Szczecina.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Jesteśmy przecież w ogromnym hallu, a możemy rozmawiać jak w domu.  Elementem specjalnie, indywidualnie zaprojektowanym dla tego holu jest geometryczna posadzka z płytek z betonu hydraulicznego, wykonana w manufakturze na Majorce i nie ma to jednak nic wspólnego z zamysłem wprowadzenia hiszpańskości w sam środek Szczecina, jak mówią. Sala koncertowa dla 953 widzów nazywana jest słoneczną, emanuje ciepłem i pięknem. Jej ściany i sufit na powierzchni 2500 m kw. pokryto złotymi płatkami ze szlagmetalu o wymiarach 14×14 cm. Dla architektów obiektu przejście z oszczędnego estetycznie zewnętrza do barokowej sali w środku tego prostego budynku intensyfikuje doznania widza, to święto. Przestrzeń sali koncertowej jest tą, z której jesteśmy najbardziej dumni. Mała sala, kameralna na 192 miejsca otrzymała przydomek księżycowej, gdyż dominującym kolorem jest w niej czerń. Obydwie sale mają idealne parametry akustyczne, porównywalne do wzorca z wiedeńskiej sali koncertowej Musikverein. Akustyka Sali Słonecznej ma swoje źródło w specjalnej geometrii ścian i sufitów, sala kameralna zwana jest akustyczną perełką z czasem pogłosu do jednej sekundy. Budynek Filharmonii wzbudza zainteresowanie, a zapewne jego autorom  największą satysfakcję sprawiłoby, gdyby ludzie w pewien sposób identyfikowali się z tym budynkiem, zobaczyli w nim coś co im przypomina o ich mieście?To jest prawdopodobnie bardzo trudne do osiągnięcia. 

Wyjątkowo fotogeniczna

Warto tu wspomnieć o innych dziełach, które wywoływały skrajne emocje i krańcowo odmienne opinie, obdarzonych epitetami: w Paryżu wieża Eiffela i szklana piramida Louvre?u, w Pradze ?tańczący dom?, w Toronto Royal Ontario Museum, w Nowym Jorku Muzeum Geggenheima a nawet Pomnik Waszyngtona w Waszyngtonie? Ale też te wszystkie obiekty są najczęściej odwiedzane i obfotografowywane. Szczecińska filharmonia jest wyjątkowo fotogeniczna.

Warto wiedzieć

* Budowa filharmonii trwała trzy lata, a jej koszt wyniósł ok. 100 mln zł.
* Koncert inaugurujący działalność Filharmonii odbył się 5 września 2014 r.
* Filharmonia w Szczecinie znalazła się w finałowej piątce prestiżowego konkursu Miesa van der Rohe. Jego rozstrzygnięcie nastąpi 8 maja br. W finale znalazły się Kunstmuseum Ravensburg – Muzeum Sztuki w Ravensburgu w Niemczech, Saw Swee Hock Student Centre – nowe centrum akademickie London School of Economics, Museet for Sofart – Duńskie Muzeum Morskie w Helsingorze oraz Cantina Antinori – Winiarnia Antinoriego w San Casciano in Val di Pesa koło Florencji.
————–

* wszystkie cytaty pochodzą z wywiadu udzielonego przez architektów we wrześniu 2014 r.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 2 kwietnia 2015; Aktualizacja 10 kwietnia 2015;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij