Szczecin
Wały Chrobrego, czyli Tarasy Hakena

Widok skarpy nazwanej Tarasami Hakena a teraz Wałami Chrobrego stał się najbardziej rozpowszechnioną i kojarzoną ze Szczecinem panoramą. To jedno z większych i najbardziej udanych rozwiązań architektonicznych miejskiej urbanistyki w Europie z początku XX wieku.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Szczecin. Wały Chrobrego, czyli Tarasy Hakena
Wały Chrobrego cechuje różnorodność architektoniczna: od tzw. historyzmu niemieckiego czy neoromantyzmu, w którym wybudowano gmach rejencji, przez założenie barokowe budynku szkoły morskiej, po modernizm, który cechuje gmach muzeum.
  • Szczecin. Wały Chrobrego, czyli Tarasy Hakena
  • Szczecin. Wały Chrobrego, czyli Tarasy Hakena
  • Szczecin. Wały Chrobrego, czyli Tarasy Hakena
  • Szczecin. Wały Chrobrego, czyli Tarasy Hakena
  • Szczecin. Wały Chrobrego, czyli Tarasy Hakena
  • Szczecin. Wały Chrobrego, czyli Tarasy Hakena
  • Szczecin. Wały Chrobrego, czyli Tarasy Hakena
  • Szczecin. Wały Chrobrego, czyli Tarasy Hakena
  • Szczecin. Wały Chrobrego, czyli Tarasy Hakena
  • Szczecin. Wały Chrobrego, czyli Tarasy Hakena
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wały Chrobrego, dawniej Tarasy Hakena powstały na terenie zajmowanym przez jeden z trzech wielkich fortów Szczecina ? Fort Leopoldina.

Szczecin ? miasto twierdza z Fortami Leopoldina, Wilhelma i Prusy, otoczony  miejskimi murami, zaczął się zmieniać na przełomie wieków. Zmiany demograficzne i socjalne, rozwój przemysłu wymusiły konieczność wyburzenia murów otaczających stare miasto (w 1873 r.) oraz wykupienie terenów fortecznych.

Argumentem nie podlegającym dyskusji był fakt, iż przynajmniej od połowy  XIX wieku twierdza z systemem fortów była już anachronizmem. Na wysokiej skarpie, którą ? wykorzystując różnicę poziomów ? usypano równolegle do koryta Odry na wysokość 19 metrów od lustra jej wody, zlokalizowano najbardziej reprezentacyjny fragment miasta, z planową zabudową, placami i zielenią. Skarpa mająca 500 metrów długości przeznaczona została na publiczne gmachy miasta. Widok skarpy nazwanej Tarasami Hakena (Hakenterasse) ? na cześć nadburmistrza Hermana Hakena, niekwestionowanego ?ojca nowoczesnego Szczecina? ? zaprojektowany został przez architekta Wilhelma Meyera-Schwartau i od początku tenże widok stał się najbardziej rozpowszechnioną i kojarzoną ze Szczecinem panoramą.

To jedno z większych i najbardziej udanych rozwiązań architektonicznych miejskiej urbanistyki w Europie z początku XX wieku. Na Wałach Chrobrego ? jak brzmi polska nazwa tego założenia architektonicznego stanęły gmachy Rejencji Szczecińskiej  i Dyrekcji Ceł i (obecnie Akademii Morskiej) na przeciwległych krańcach Wałów, i usytuowany  pomiędzy nimi gmach muzeum . Z podnóża skarpy na wprost muzeum prowadzą dwa poziomy schodów, tworząc dodatkowy taras, na którym stoi od zawsze kamienny pomnik autorstwa Ludwiga Manzla ?Herkules walczący z centaurem?. Dopełnia całość otoczona ramionami dolnych schodów fontanna poprzedzona dwiema lampami niby morskimi latarniami.  Na ścianie fontanny zachował się oryginalny, wykuty w kamieniu napis HAKEN TERRASSE. ERBAUT 1902-1907. Herby miast ? obecnie polskiego ? Pomorza zdobią mur pnący się wraz ze schodami na Wały.

Wały Chrobrego cechuje różnorodność architektoniczna: od tzw. historyzmu niemieckiego czy neoromantyzmu, w którym wybudowano gmach rejencji, przez założenie barokowe budynku szkoły morskiej, po modernizm, który cechuje gmach   muzeum. Rozmaitość materiału i kolorystyki ? od czerwonej, nieotynkowanej cegły  flankujących aleję gmachów po kremowy piaskowiec środkowej części założenia ? dodaje Wałom Chrobrego harmonii i powietrza. To front.

Na zapleczu powietrza jest jeszcze więcej. Centralnie rozpościera się kwadratowy plac obramowany szerokimi koronami drzew. Widać stąd, że gmach muzeum, nie ma z tej strony frontu. Wybudowano skrzydło frontowe od strony Odry i elewacje boczne, a gdy przerwano budowę w 1913 r. nie powrócono do niej. No i ? brakuje połowy gmachu. Równają szereg wystawione łodzie, kotwice? eksponaty Muzeum Morskiego (Oddział Muzeum Narodowego). Plac nosi imię Adama Mickiewicza ? od pompatycznego! pomnika wieszcza dłuta Sławomira Lewińskiego ? ustawionego tutaj w 1970 r. Tarasy przechodzą lekkim wzniesieniem do Parku im. Żeromskiego.

Wiosną szczególnie ? w ostrych promieniach słońca, pod świeżą zielenią nowego życia przyrody ? cały ten rejon, parku i wałów, jest wymarzonym miejscem na spacer i wypoczynek. Widok z Wałów na Odrę, albo jeszcze lepiej z wysokości wieży nawigacyjnej urzędu wojewódzkiego lub gmachu muzeum ?  jest wart zapamiętania.

Warto wiedzieć

Taras widokowy usypano w latach 1902-07.
W latach 1906-11 trwała budowa gmachu Rejencji Szczecińskiej i siedziby Urzędu Morskiego (obecnie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego).
Gmach Muzeum Miejskiego (obecnie Muzeum Narodowe i siedziba Teatru Współczesnego) budowano od 1908 r. do 1913 r.
*  Obecny gmach Akademii Morskiej zajmuje dwa połączone budynki: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z lat 1902-05 i Dyrekcji Ceł (budynek narożnikowy) ukończony w latach 1918-21.

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij