Szczecin
Łasztownia, dzielnica portowa
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Szczecińska dzielnica Łasztownia (do 1945 r. niemiecka Lastade) położona jest po prawej stronie Odry, z widokiem na Stare Miasto, Bulwar Piastowski i Wały Chrobrego.
Połączona jest z nimi Mostem Długim, niegdyś drewnianym, powstałym już w połowie XIII wieku, przebudowywanym, a 1903 r. zastąpionym mostem żelbetowym ze zwodzonym przęsłem i nazwanym Mostem Hanzy. Wysadzony w czasie alianckich nalotów most odbudowany został w 1959 r. i nazwany Mostem Długim.
Historia Łasztowni związana jest z historią szczecińskiego portu. Pierwotnie była niewielką wyspą odrzańską. Obecnie jej terytorium (ok. 2,5 hektara) jest bardziej rozległe: jej wschodnie, południowe i północne krańce obramowane są wodami Parnicy, Kanału Zielonego, Duńczycy i Kanału Wrocławskiego. Nazwa Łasztowni wywodzi się od słowa „łaszt” (lastadium), stosowanej od XIV wieku jednostki miary, głównie towarów sypkich.
Na zapleczu portu
Zabudowa Łasztowni sięga początku XIII wieku, gdy zaczęły tu powstawać magazyny i spichlerze, rzeźnie, składy i manufaktury – m.in wyrobów tytoniowych i wytwórnia octu, cukrownie. Prawie wszystko obróciło się w perzynę, podczas dywanowych alianckich nalotów na Szczecin, głównie w 1944 r.
Na początku XX wieku wybudowany został neorenesansowy budynek celny, który ocalał w czasie bombardowań (obecnie jest siedzibą Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie). Jego projektantem był niezmordowany architekt miejski Szczecina Wilhelm Meyer-Schwartau. Przyglądając się temu budynkowi warto zwrócić uwagę na wypełniające tympanony popiersia różnych ras: Indianina, Chińczyka, króla Azteków czy Afrykanina oraz skąpca, stoczniowca i celnika.
W Starej Rzeźni
W ciągu ostatnich lat Łasztownia doczekała się nareszcie nadodrzańskiego bulwaru, ciągnącego się od Mostu Długiego wzdłuż Odry i Duńczycy – to Bulwar Gdyński, przechodzący w Nabrzeże Starówka. Przy tym nabrzeżu stoi część kompleksu miejskiej rzeźni, zbudowanego w ostatniej dekadzie XIX wieku. W zespole rzeźni były stajnie, chlewnie, ubojnie, przetwórnie mięsa… Reprezentacyjny budynek Starej Rzeźni, z czerwonej cegły i ze stylowymi wywietrznikami na dachu, był oborą dla krów. Obecnie urządzono w nim instytucję kulturalną z salą widowiskową.
Dodaj komentarz