Szczecin
Odrą wzdłuż Wałów Chrobrego

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Pas lewego nabrzeża między Mostem Długim a Dworcem Morskim to najbardziej popularny – pocztówkowy widok miasta, jego barwna fasada od strony Odry.
Rejs sentymentalny, etap drugi:
od Mostu Długiego do Dworca Morskiego
Podzamcze w budowie (zdjęcie 1) ciągnie się aż pod Zamek i wokół Baszty Siedmiu Płaszczy do Trasy Zamkowej. Szczecińska nowa starówka powstaje na fundamentach poprzedniej. Nie jest to rekonstrukcja, lecz budowa kompleksu stylizowanych kamienic, z zachowaniem starej siatki uliczek i placów. Kilka szczególnie cennych architektonicznie kamienic barokowych i klasycystycznych wokół Placu Siennego zostało zrekonstruowanych. Akt erekcyjny pod budowę Podzamcza wmurowano 10 września 1995 r., a pierwsza wiecha zawieszona została na kamienicy 20 grudnia 1996 r. Ponad Podzamczem góruje jasna bryła Zamku Książąt Pomorskich.
Od Zamku spływa zakolami i odgałęzieniami Trasa Zamkowa im. Piotra Zaremby (pierwszego prezydenta powojennego Szczecina), przerzucona mostem ponad Odrą łączy oba jej brzegi rzeki. Uchwycimy ją z wieży zamkowej na zdjęciu II. Trasa mająca długość 2300 metrów powstawała od 1978 r. przez 18 lat. Każde dziewięć lat pochłonęła budowa nitek wjazdowej i wyjazdowej. W miejscu trasy do 1945 r. funkcjonował zwodzony Most Kłodny. Runął w odmęty Odry bezpowrotnie.
I wreszcie stajemy przed Wałami Chrobrego. Położone na skarpie – widokowym tarasie o długości 500 metrów i wysokość 19 metrów nad poziomem Odry – Wały są największą atrakcją turystyczną Szczecina. Skarpa uformowana została na miejscu wyburzonych fortyfikacji (Fortu Leopold), a budowa ciągu budynków noszących cechy neobaroku i neoklasycyzmu trwała od 1902 do 1921 r. Na kompleks budynków, patrząc od lewej składają się Akademia Morska z czerwonej cegły, Teatr Współczesny wraz z Oddziałem Morskim Muzeum Narodowego (budynek z jasnym tynkiem i zielonym dachem) oraz kompleks z czerwonej cegły, z wieżami – jako siedziba Urzędu Wojewódzkiego. Poniżej taras widokowy z rzeźbą Herkulesa walczącego z centaurem. Szerokie schody biegnące obustronnie zakolem wokół fontanny umożliwiają zejście na nabrzeże. Wały Chrobrego nazywały się Hakenterrasse od nazwiska burmistrza Szczecina Hermana Hakena, którego zasług w powstaniu wałów nie da się przecenić. Aktualnie głośno jest o przywróceniu wałom nazwy Tarasy Hakena.
Popieram oryginalną nazwę Trras Hakena .Bożaden Chrobry tych tarasów ani nie usypał .