Szczecin
Odrą wzdłuż Wałów Chrobrego

Pas lewego nabrzeża między Mostem Długim a Dworcem Morskim to najbardziej popularny – pocztówkowy widok miasta, jego barwna fasada od strony Odry. Przybijają tu wytworne, wielomasztowe żaglowce, skromniejsze i ale pod żaglem – jachty.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Szczecin. Odrą wzdłuż Wałów Chrobrego
To jest miejsce w Szczecinie, w którym odbywają się wszystkie nieomal największe masowe imprezy – koncerty, Dni Morza w noc świętojańską z pokazem sztucznych ogni, czasem tu się wita Nowy Rok.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

To jest miejsce w Szczecinie, w którym odbywają się wszystkie nieomal największe masowe imprezy – koncerty, Dni Morza w noc świętojańską z pokazem sztucznych ogni, czasem tu się wita Nowy Rok. Zamyka się wówczas ruch kołowy, na ulicy rozstawia się estrady i ciągi pawilonów z upominkami i mniam-mniam. Na skarpie, schodach i tarasie zajmują miejsce widzowie spektakli prezentowanych na Odrze. Do jej nabrzeża przybijają wytworne, wielomasztowe żaglowce, skromniejsze, ale pod żaglem – jachty, okręty marynarki wojennej, promy wielkie niby hotele, na które można wejść (zdjęcia 3, 4). Widok cumujących barek, łodzi, jachtów – wzrusza mnie wciąż i niezmiennie. W 2007 r. miał miejsce światowy Zlot Żaglowców – przez cztery dni było bajkowo i koncertowo (zdjęcia 5, 6, 7).

Dworzec Morski (zdjęcie 8), nieciekawy pawilon zamykający ten odcinek nabrzeża, to – jak z nazwy wynika – miejsce startu białej floty po turystycznych szlakach portu. I wodolotu do Świnoujścia.
Zostają za nami Wały i wyspy odrzańskie – Łasztownia, Bielawa i Wyspa Grodzka. Zbliżamy się do przemysłowej części miasta.

Warto wiedzieć

Dzięki mostom zwodzonym i obrotowemu kolejowemu możliwa była żegluga Odrą na całej jej długości. Obecnie wysokie statki wpłynąć mogą do Szczecina wyłącznie od strony północnej przez Zalew Szczeciński, a metą jest przerzucona przez Odrę Trasa Zamkowa.
Szczecin jest miastem, które nie ma tradycyjnego rynku – z ratuszem i kamienicami dookoła placu. Podzamcze, przedwojenna starówka zdmuchnięta została podczas dywanowych nalotów.
Aż do wojny pasmo nabrzeża od dworca kolejowego po Wały Chrobrego było targiem; handlowano warzywami, owocami, a przede wszystkim rybami. Niezwykłe są stare pocztówki i zdjęcia uwieczniające ten koloryt codziennego życia.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 

Komentarze: 1

    Stettiner, 17 października 2018 @ 15:47

    Popieram oryginalną nazwę Trras Hakena .Bożaden Chrobry tych tarasów ani nie usypał .

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij