Barcelona
Gaudi dobrze czułby się w średniowieczu
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Nie ma chyba na świecie świątyni, która od lat wzbudzałaby tyle emocji. Bazylika Sagrada Famila (Barcelona) budowana jest już od 19 marca 1882 roku, kiedy wmurowano kamień węgielny.
Ostatnio ogłoszono, że zakończenie kościoła przewidywane jest na rok 2026, czyli w setną rocznicę śmierci architekta.
Niedokończone dzieło
Gaudi dobrze czułby się w średniowieczu. Wtedy też budowano wysmukłe, sięgające do nieba katedry, wtedy też trwało to dziesiątkami, a czasami setkami lat (gotycką katedrę Najświętszej Marii Panny w Strasburgu budowano etapami od 1176 do 1439 roku, czyli 263 lata, a katedrę Notre-Dame w Paryżu – 170 lat). Różne są odczucia zwiedzających niedokończone dzieło. Jedni wychodzą z zewnątrz zawiedzeni brakiem klimatu świątyni, inni wręcz przeciwnie – czują się w niej tak dobrze, jak w najsłynniejszych katedrach gotyckich.
Pokolenia architektów
Co ciekawe, pierwszym architektem odpowiedzialnym za budowę świątyni był Francisco de Paula del Villar, już rok później zastąpił go Antoni Gaudi. Sagrada Familia powstaje prawie wyłącznie z ofiar wiernych, prace więc posuwają się powoli, ale systematycznie. Najpierw powstała krypta bazyliki (skończono ją w 1889 roku), a następnie absyda. Od roku 1914 Gaudi praktycznie nie opuszczał placu budowy (jego prochy spoczywają w krypcie świątyni). Po śmierci Gaudiego w 1926 roku projekt przejął Domènec Sugrañes i prowadził go, aż do wybuchu hiszpańskiej wojny domowej w 1936. Podczas wojny oryginalne plany i makiety Sagrada Famili zostały zniszczone, więc w 1944 r. pracę koncepcyjną trzeba było w zasadzie wykonać od nowa. Obecnie kierownikiem robót jest Jordi Bonet i Armengol (od 1987 r.).
Będzie to najwyższy kościół na świecie
Bazylika zbudowana jest na planie krzyża łacińskiego i w założeniu ma posiadać aż 18 wież (wybudowane zostało osiem). Długość nawy głównej wraz z absydą to 90 metrów, nawa poprzeczna ma długość 60 m. Wysokość Sagrada Familia to 115 m, ale po zakończeniu budowy wieże mają mieć aż 172 m (będzie to najwyższy kościół na świecie). Wewnątrz znajdują się trzy kaplice, zaś na zewnątrz świątynia posiada trzy fasady skierowane na wschód, południe i zachód. To odpowiednio: fasada Narodzenia Pańskiego, fasada Chwały Pańskiej i Fasada Męki Pańskiej.
Osiemnaście wież i magiczny kwadrat
Dwanaście z osiemnastu zaprojektowanych wież symbolizuje apostołów, cztery wieże przedstawiają ewangelistów i wreszcie dwie ostatnie Maryję i Jezusa. Wieże będą różnej wysokości, aby oddać rangę poszczególnych postaci dla kościoła katolickiego. W rzeźbach przedstawiono m.in. ponad 40 różnych gatunków zwierząt, symbolizuje to ogrom boskiego stworzenia. Na fasadzie Męki Pańskiej, obok sceny przedstawiającej pocałunek Judasza, znajduje się matematyczny kwadrat magiczny – składa się on z 16 pól, 4 zsumowane cyfry w dowolnym kierunku dadzą zawsze ten sam wynik – 33, czyli wiek, w jakim umarł Jezus.
Warto wiedzieć
Pełna nazwa świątyni brzmi: Temple Expiatori de la Sagrada Família
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- Sagrada Família
- autor jest redaktorem naczelnym Magazynu Turystycznego Wasze Podróże
- także o Sagrada Familia w naszym portalu
Dodaj komentarz