Chomutov
Jezioro Ałunowe bez glonów i sinic

Można śmiało twierdzić, że kiedy służby sanitarno-epidemiologiczne apelują o nie wchodzenie do zbiorników z wodą stojącą, to dopiero wtedy mieszkańcy Chomutowa tak na prawdę doceniają właściwości Jeziora Ałunowego.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Petr Kinšt / Wikimedia
Chomutov. Jezioro Ałunowe bez glonów i sinic
Wstęp jest niestety płatny i nie można zabrać na plażę ani do wody żadnych zwierząt!
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Nieopodal czeskiego miasta Chomutów (Chomutov) istnieje bardzo ciekawe jezioro. Nigdy nie pojawiają się w nim żadne glony ani sinice, które – jak ogólnie wiadomo – są zmorą naszych jezior, stawów i kąpielisk w czasie letnich upałów.

Woda w tym jeziorze zawiera bowiem ałun. Niektóre źródła podają, że jeziora ałunowe były na całym świecie tylko dwa. Jedno w Czechach, a drugie w północnej Ameryce. Podobno kanadyjskie jezioro ałunowe wyschło, a zatem to czeskie jest teraz najprawdopodobniej światowym unikatem.

Woda w Jeziorze Ałunowym (Kamencové jezero) zawiera wiele minerałów i pierwiastków, na przykład: aluminium – 1,97 mg/l, żelazo – 4,48 mg/l, potas – 19,9 mg/l, chlorki – 58 mg/l, siarczany – 247 mg/l i ma odczyn pH – 3,6. Wokół jeziora powstała duża baza rekreacyjna i turystyczna. Istnienie tego unikatowego jeziora doceniają okoliczni mieszkańcy w czasie długotrwałych i ekstremalnych upałów, ponieważ skład chemiczny wody nie pozwala rozwijać się glonom i sinicom. Można śmiało twierdzić, że kiedy służby sanitarno-epidemiologiczne apelują o nie wchodzenie do zbiorników z wodą stojącą, to dopiero wtedy mieszkańcy Chomutowa tak na prawdę doceniają właściwości Jeziora Ałunowego. Wstęp jest niestety płatny i nie można zabrać na plażę ani do wody żadnych zwierząt!

Jak  dojechać nad Jezioro Ałunowe:

Ze Szklarskiej Poręby należy jechać na zachód 70 km przez Liberec – Děčín – Ústí n./Labem – Litoměřice – Lovosice – Most – Chomutov (1,5 godz. jazdy samochodem).

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 31 marca 2017; Aktualizacja 21 kwietnia 2020;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!