Kairuan
Zabytki świętego miasta

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Pięknie prezentują się w nim trzy portale zdobione wykutymi w kamieniu motywami roślinnymi. Przylegający do meczetu minaret na planie kwadratu dobudowano później, w czasach panowania Hafsydów. Warto zobaczyć jeszcze przynajmniej jeden meczet ? Zajtuna (Oliwny). Trochę młodszy i nie tak sławny jak trzy już wspomniane, ale zbudowany w klasycznym stylu kairuańskim. Na planie prostokąta, z dużym wewnętrznym dziedzińcem otoczonym murami oraz dobudowanym później minaretem na planie kwadratu.
Zawija, rodzaj mauzoleum
Z zabytków sakralnych do najważniejszych należą również stare zawije. Budowle w których mieszkali, a przeważnie też zostali pochowani, znaczący teologowie i mistycy. Jedną z nich jest Zawija Sidi Abid al-Gharianiego zbudowana w XV wieku przez jego nauczyciela Al-Dżadidiego. Jej dziedziniec otoczony jest dwupiętrową galerią, a po środku znajduje się mauzoleum tego sufickiego mistyka pokryte ceramicznymi płytkami. Piękne są też rzeźbione drewniane drzwi oraz dekorowane podłogi i ściany. W kompleksie tym jest także sala modlitw oraz sale dla uczniów. Innym podobnym jeżeli chodzi o znaczenie obiektem, z potężnymi kamiennymi kopułami na masywnych murach, jest zawija Sidi Umara Abbada zbudowana w 1860 roku. To mauzoleum miejscowego kowala i proroka uznanego za świętego, Umara Ibn Alama al-Adżariego.
Dawne cysterny
Do najstarszych zachowanych budowli świeckich należą Zbiorniki Aghlabidów zbudowane w 860 roku jako część ówczesnego systemu hydrotechnicznego. Uważane są one za najsłynniejsze i największe osiągniecie w tego typu budownictwie całego ówczesnego świata arabskiego. Należały one do systemu 15 zbiorników wodnych. Zbierano w nich deszczówkę, ale także część wody sprowadzano 35 kilometrowej długości akweduktem z rzeki Asz-Szarszar. Zbiorniki i cysterny miały łączną pojemność 57 tys. m?. Pozwalało to, niezależnie od istniejących w 100-tysięcznym wówczas mieście studni, uniezależnić się od kaprysów pogody.
Studnia pełna świętej wody
A skoro o studniach mowa, to trudno nie wspomnieć o tutejszej atrakcji. Wykopanej prawdopodobnie w VIII wieku i nadal czynnej studni Bir Baruta (Bir Barouta). Jest to piętrowa budowla, w której ogromne koło czerpakowe porusza, chodzący w kieracie wielbłąd. Aby zobaczyć jego pracę, trzeba wejść na piętro po dosyć stromych schodach. Wydobywana z tej studni woda uchodzi za świętą, gdyż według wierzeń studnia połączona jest z? Mekką. Przy czym woda ta ma szczególne właściwości. Każdy, kto jej się napije, powróci do Kairuanu. W moim przypadku świetnie się to sprawdza, dlatego za każdym tu pobytem wypijam jej przynajmniej łyk. Zabytków oraz ciekawych obiektów oraz miejsc, jest tu o wiele więcej. Chociażby dawna forteca Kazba, zamieniona na luksusowy hotel Le Kasbah. W sezonie letnim organizowane są koło niego imprezy ?światło i dźwięk?. Lub wpisany do Księgi Rekordów Guinnesa pomnik poświęcony tunezyjskiej narodowej potrawie ? kuskusowi. Przedstawia on jego ogromny gar…
Dodaj komentarz