Kijów
Ogród botaniczny akademii nauk
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Kijów ma dwa ogrody botaniczne. Drugim, obok uniwersyteckiego, o którym napisałem osobno, jest park należący do Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.
Jest młodszy od uniwersyteckiego o ponad sto lat, gdyż założono go w 1936 r. Zajmuje sporo większą powierzchnię: szczyt ostatniego z biegiem Dniepru nadrzecznego wzgórza oraz zbocza opadającej ku rzece skarpy. Ogród szczyci się kilkunastoma tysiącami drzew, krzewów oraz innych roślin, zwłaszcza kwiatów i traw. W maju, gdy kwitną bzy, przyciąga ich miłośników z całego świata. Ma bowiem podobno największą ich kolekcję ? około 600 gatunków i odmian tych krzewów.
Bzy, róże i? marchew, kapusta, ogórki
Barwnie jest tu od wiosny do jesieni. Oprócz bzów, sławna jest również tutejsza kolekcja kilkuset gatunków i odmian róż, podobno największa w Europie kolekcja magnolii, znaczące tulipanów oraz kwiatów jesiennych: dalii, astrów i wielu innych. Nic więc dziwnego, że ogród ten, noszący imię M. Hryszka, z jego odlanym w brązie popiersiem przy jednej z alejek, cieszy się ogromnym powodzeniem, mimo że wstęp jest tylko z biletami. Ogród leży z dala od centrum stolicy, ale ma dobry dojazd komunikacją miejską. W ogrodzie tym jest duży, szklany budynek oranżerii z egzotycznymi roślinami. A także sektory różnych ogrodów, np. miasto francuskie ? z opisaną na tablicy informacyjnej historią tamtejszych ogrodów od czasów Karola Wielkiego i Ludwików, poprzez sławnych ogrodników, aż po współczesność. Rosną tu rośliny nie tylko ozdobne, ale przede wszystkim jadalne: rzepa, marchew, selery, kapusta, cebula, mak, sałata, ogórki, szpinak, szczaw, dynia, majeranek, kminek i wiele innych. Ciekawy fragment tego ogrodu stanowi, zajmująca 1,8 ha, największa na Ukrainie kolekcja wierzb. Składa się z 9 ich gatunków, 10 rodzajów i 50 odmian. To tylko przykłady, bo wybór jest ogromny, a botanicy i miłośnicy kwiatów i roślin mogą spędzać tu wiele czasu aby je poznawać o różnych porach roku.
Męski klasztor w parku
W ogrodzie jest też klasztor i cerkiew, zrewaloryzowane w niepodległej Ukrainie. To męski monastyr Trójcy Świętej i św. Jonasza z cerkwią oraz stojącą w pobliżu dzwonnicą z kilkoma, różnej wielkości dzwonami. To jedyna świątynia jaką widziałem na Ukrainie, a byłem już w wielu, z tabliczką na drzwiach wejściowych informującą, że fotografowanie i filmowanie jest dozwolone. Zakaz dotyczy tylko rozmów telefonicznych: ?Lepiej porozmawiać z Bogiem?. Wnętrze tej cerkwi aż lśni nowością, ma ładny, drewniany, czteropoziomowy ikonostas z dwudziestoma kilkoma ikonami różnej wielkości. Ściany i stropy pokryte są freskami, a wiele kolejnych ikon znajduje się w ołtarzach bocznych i na ścianach. Natomiast na zewnątrz, nad wejściem, uwagę przyciągają mozaiki. Współczesne, ale nawiązujące stylem i tematyką do staroruskich. Gdy schodzi się ogrodowymi alejkami w kierunku Dniepru, roztacza się rozległa panorama Lewobrzeża, jak nazywana jest, głównie ?sypialna? część stolicy, położona na lewym, płaskim brzegu rzeki, z widocznymi, zbudowanymi w ostatnich latach, mieszkalnymi wieżowcami.
Warto wiedzieć
Natomiast w pobliżu dolnej bramy do ogrodu jest najładniejszy widok z góry na Monastyr Wydubyćki, z metryką od 1070 r. ? czasów Rusi Kijowskiej. Oprócz zabytkowego, kamiennego soboru św. Michała Archanioła, są w nim także dwie cerkwie: św. Jerzego i cerkiew ? refektarz Spasa (Zbawiciela) w stylu ukraińskiego baroku. Zbudowane w XVII w. przez Polaka i niedawno odnowione. No i kilka innych budynków klasztornych. Ale o tym monastyrze napiszę osobno, bo jest to jeden z pięciu najstarszych i najcenniejszych zabytków Kijowa. Widoki, w pogodne dni, na ten kompleks architektoniczny, z ogrodu botanicznego NANU, są warte nawet specjalnego tu przyjazdu. Dodam, że obrazy z kwitnącymi bzami na pierwszym planie oraz Monastyrem Wydubyćkym w tle, są ulubionym tematem tutejszych malarzy, chętnie kupowanymi przez turystów.
Dodaj komentarz