Kopenhaga
Szlakiem konnych pomników

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Trzeci, obecny Christinsborg Slot, wybudowany w latach 1907-1928 w stylu neobarokowym nawiązuje do pierwszego pałacu Christiana VI, imituje go. Jest siedzibą trzech władz, ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej pod jednym dachem. Jest również wykorzystywany przez ? obecnie królową Małgorzatę II ? m.in. na przyjęcia zagranicznych ambasadorów.
Fryderyk VII
W otoczeniu pałacu znajdziemy dwa konne pomniki królewskie. Na przedpałacowym placu wzniesiono w 1865 r. konny pomnik króla Fryderyka VII, autorstwa Hermana Wilhelma Bissena, z intrygującym medalionem na czole cokołu, w którym widnieje w wieńcu data: 5/IUNI/1849. Fryderyk VII zamknął starszą gałąź dynastii Oldenburgów, nie dając prawowitego następcy tronu z dwiema pierwszymi żonami, które opuściły go z powodu ? dzisiaj się mówi niezgodności charakterów ? jego pociągu do alkoholu i ekscentrycznego życia. Trzecią żoną, z którą będąc już królem w 1850 r. zawarł związek morganatyczny była aktorka, baletnica Luiza Rasmussen, znana jako hrabina Danner. Z nią Fryderyk VII jako jedyny z królewskiej rodziny zamieszkał w latach 1852-63 w zamku Christiansborg. Jego największym osiągnięciem było zrzeczenie się władzy absolutnej. Po półtorarocznym panowaniu jako władca absolutny, podpisał 5 czerwca 1849 r. konstytucję, wprowadzając tym samym w Danii monarchię konstytucyjną. To właśnie data z cokołu. Znajduje się na nim również motto króla: Folkets k?rlighed, min Styrke co znaczy Miłość ludu, moja siła.
Christian IX
Wobec braku dziedzica już w 1852 r. Fryderyk doprowadził do wyboru na swojego sukcesora Christiana, z młodszej gałęzi oldenburgów ? Glücksburg. To Christian IX. Jego konny pomnik stoi po przeciwnej stronie pałacu, pośrodku dziedzińca, za którym rozciąga się ogromne podwórze, plac do ćwiczeń jazdy konnej, otoczony piętrowymi pawilonami czyli królewskimi stajniami. Są tu nadal królewskie stajnie i powozownie, utrzymywane na rzecz monarchii. Warto zwiedzić cały kompleks Christiansborgu, który w dużej mierze udostępniony jest turystom. Król Chrystian IX panował bardzo długo, 42 lata i 75 dni do 1906 r. Początkowo niepopularny po utracie w 1865 r. księstw Szlezwik i Holsztyn na rzecz Prus stał się z biegiem lat ikoną duńskiej monarchii ? i dzięki długiemu panowaniu, jak i cechującymi go wysokimi zasadami moralności osobistej. Christian IX nazywany jest ojcem (lub teściem) Europy, ponieważ jego dzieci z małżeństwa z księżną Luizą Hesji-Kassel (z domu Oldenburg), trzech synów i trzy córki, zawarły związki małżeńskie z innymi dworami królewskimi Europy. Obecnie większość monarchów europejskich pochodzi właśnie od niego. O popularności Christiana IX może świadczyć aż 5 konnych pomników króla (w Aalborg, Kopenhadze, Esbjerg, Odense i Slagelse). Pomnik kopenhaski pochodzi z 1928 r. i jest dziełem duńskiej rzeźbiarki Anne Marie Carl-Nielsen. Umieszczone na cokole motto króla brzmi: Med Gud for ?re og ret co znaczy Z Bogiem honor i sprawiedliwość.
* * *
Na marginesie warto wiedzieć, że królewskie motta (po duńsku valgsprog) są starą tradycją duńskich monarchów, trwająca od co najmniej 500. lat i są wyrazem ich wartości i przekonań.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- także o konnych pomnikach w Kopenhadze w naszym portalu
Dodaj komentarz