Barcelonnette
Mała francuska Barcelonka

Miasto jest wyjątkowo malowniczo położone u zbiegu dwóch alpejskich dolin. Doliny rzeki Ubaye oraz doliny jej dopływu Bachelard. Ponad nim ze wszystkich stron wznoszą się alpejskie szczyty.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Wiktor Głowacki
Barcelonnette. Mała francuska Barcelonka
Wbrew nazwie trudno się dopatrzeć w architekturze tego miasteczka jakiegoś szczególnego podobieństwa do Barcelony.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wbrew nazwie trudno się dopatrzeć w architekturze tego miasteczka jakiegoś szczególnego podobieństwa do Barcelony. Natomiast wyraźnie widoczne są jego związki Meksykiem. W drugiej połowie XIX-go i w pierwszej połowie XX-go wieku wielu mieszkańców wyemigrowało tam z Barcelonnette. Niektórzy z nich zdołali dorobić się majątków i powrócić. Pobudowali oni tu szereg willi w stylu kolonialnym, które stanowią dziś specyficzny element architektury miasta. Jest też inna, bolesna karta w historii tych związków. Otóż w I wojnie światowej zginęło 10 obywateli Meksyku, którzy wrócili do Barcelonnette by walczyć po stronie Francji. Fakt ten upamiętnia tablica pamiątkowa.

Żywioły

Barcelonnette jest wyjątkowo narażona działanie klęsk żywiołowych. Cały departament Alpes de Haute Provence, w którym leży miasteczko jest w mniejszym lub większym stopniu zagrożony trzęsieniami ziemi. Rzeka Ubaye dawała się nieraz we znaki mieszkańcom doliny z racji z licznych gwałtownych powodzi. Do tego jeszcze dochodzą osuwiska. Obejrzałem dwa z nich i sadzę, że każde z nich może być samo w sobie celem wycieczki. Osuwisko Super-Sauze znajduje się na lewym zboczu doliny Ubaye ponad przysiółkiem o tej samej nazwie. Górna krawędź niszy osuwiska sięga wysokości 2105 m n.p.m. Dolny kraniec jęzora jest usytuowany na wysokości 1740 m n.p.m. Osuwisko powstało w 1960 roku i jest wciąż aktywne. Szacuje się, że osuwa się z prędkością od 1 do 40 cm na dobę.

Po przeciwnej stronie doliny Ubaye ponad wioską Saint-Pons znajduje się drugie wielkie osuwisko La Valette. W dzisiejszej formie powstało w marcu 1982 roku. Ale badania wskazują, że było to ponowne uruchomienie starszego osuwiska.  Osuwisko rozciąga się na długości ok. 2 km a jego szerokość wynosi od ok. 200 m w części dolnej i środkowej, do 500 m w części górnej. Również to osuwisko jest aktywne. Fachowcy oszacowali, że w latach 2005-10 osuwało się nadal w tempie ok.1-2 m. rocznie. Ruch osuwiska wciąż stanowi zagrożenie dla ok. 170 domów poniżej.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 18 listopada 2013; Aktualizacja 11 stycznia 2020;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij