Tarent
Miasto dwóch mórz
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Tarent leży na odległym krańcu kontynentalnego południa Włoch, na jego wschodniej flance, nad Golfo di Taranto, swego imienia szeroką zatoką Morza Jońskiego, oddzielającego Italię od Grecji.
Jest to też zachodnie wejście na Salento, czyli długi 100 km a szeroki 40 km półwysep na ekstremalnym włoskim południo-wschodzie, tworzący tam sam obcas włoskiego buta (inne główne w tym rejonie miejscowości to Brindisi, Lecce, Otranto). Miasto stanowi stolicę prowincji administracyjnie subordynowanej Regione Puglia. Licząc 198 tys. mieszkańców skoncentrowanych na 249 km kw. jest Tarent drugą pod względem wielkości gminą Apulii, po jej stolicy Bari (325 tys.) a przed Foggią (151 tys.). Zarazem wartość ta daje miastu trzecią lokatę na Meridione, szóstą na Mezzogiorno oraz szesnastą w całej Italii.
Mar Piccolo & Mar Grande
Tarent wyróżnia się spektakularnie morską lokalizacją, dzięki której zwany jest miastem dwóch mórz (Citt? dei Due Mari). Rozsiadło się ono bowiem na przesmyku lądowym pomiędzy od wschodu Mar Piccolo a od zachodu Mar Grande. Morze Małe i Morze Wielkie są wzajemnie tutaj separowane dwoma półwyspami jako też zalegającą między nimi wyspą, Isola del Borgo Antico, niemal prostokątnego kształtu, będącą historycznym jądrem Tarentu. Dwoma przeciwległymi mostami, Ponte di Porta Napoli inaczej Ponte di Pietra od północy oraz Ponte Girevole albo Ponte di San Francesco di Paola na południu przy Castello Aragonese, wyspa ta ponad żeglownym kanałem łączy się ze stałym lądem.
Od południowego-zachodu Mar Grande zamknięte jest przez niewielki przybrzeżny archipelag, Isole Cheradi, złożony z dwóch wysp. To Isola di San Pietro i znacznie mniejsza Isola di San Paolo, dystansowane od wspomnianego kanału o 6 km. Tak świetną lokalizację dostrzegali oczywiście już starożytni. Zaś najlepszy tegoż dowód to równie jak ona sama świetny jej opis przez Strabona w jego Geografii.
Pomoc z Epiru i Macedonii
Tarent to, jak powszechnie wiadomo, jeden z najgłówniejszych a w każdym razie historycznie najgłośniejszych ośrodków Wielkiej Grecji (?????? ??????, ?????? ?????). Jego rangę można chyba tutaj przynajmniej chwilami przyrównać do sycylijskich Syrakuz, nb. także wyróżniających się bardzo z morska urokliwym położeniem. Dzieje miasta idą wstecz do ósmego wieku dawnej rachuby, kiedy ufundowała je grupa doryckich imigrantów ze Sparty (706 r. p.n.e.). Jako jedyna jej apoikia miasto szybko doszło do wielkiego bogactwa i znaczenia, ażeby swą hegemonią objąć także sąsiednie ludy italskie.
Dodaj komentarz