Nowe Skalmierzyce
Miasto przez wieki przygraniczne
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Należy też wspomnieć o kilku zakładach Bogdana Kaczmarka i jego rodziny z Nowych Skalmierzyc. Współpracując ze szwedzką firmą IKEA produkują oni meble tapicerowane i materace w zakładzie w Nowych Skalmierzycach COM- 40 Limited Sp. z o.o. (tzw. Comforty) i w drugim zakładzie niedaleko Nowych Skalmierzyc CORRECT K. Błaszczyk i Wspólnicy w Ociążu. Tak na marginesie Bogdan Kaczmarek z Wiesławem Kosterą są też właścicielami zakładów szyjących i sieci sklepów z odzieżą marki BIG STAR z Kalisza. Dziś Bogdan Kaczmarek wraz z rodziną jest na 23 miejscu wśród 100 najbogatszych Polaków.
Dwa kościoły
Wśród zabytków Nowych Skalmierzyc zwraca uwagę wspomniany dworzec kolejowy. Wspomnieć tu trzeba też o kościele parafialnym pw. Bożego Ciała z roku 1932. Ile razy patrzę na ten budynek to mi się wydaje że zbudowano go nie dawniej niż 30 lat temu. Wezwanie Bożego Ciała nawiązywało do zdarzenia z 30 listopada 1780 roku, kiedy to z kościoła św. Katarzyny w Skalmierzycach wykradziono Najświętszy Sakrament i puszki z ich zawartością. Najświętszy Sakrament znaleziono cudownie na polach, przy późniejszej granicy między zaborami. Ale puszki się nie odnalazły. Dziś kościół św. Katarzyny znajduje się w Skalmierzycach a wspomniany Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach.
Drugi z kościołów w Nowych Skalmierzycach to świątynia pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajdujący się przy ulicy Kaliskiej. Świątynia została zbudowana dzięki staraniom pastora Bertholda Haarhausena przy wsparciu finansowym władz kolejowych oraz miejscowych ewangelików. Większość mieszkańców była wtedy pochodzenia niemieckiego. Parafię ewangelicką założono w roku 1907 ale nie było kościoła. Powstał w latach 1911-13 i miał mieć wieżę, 250 miejsc siedzących ale było w tym 100 miejsc na dwóch balkonach umieszczonych na bokach świątyni wzdłuż ścian i organy umieszczone naprzeciw ołtarza głównego.
Po odzyskaniu niepodległości w roku 1918 samodzielną parafię ewangelicką zlikwidowano ze względu na małą liczbę wiernych. Do II wojny światowej opiekę duszpasterska sprawował pastor z Ostrowa Wielkopolskiego (nazwa dwuwyrazowa jest od roku 1920). Po wojnie kościół został przejęty przez katolików i dalej pełnił funkcje sakralne jako filia parafii Bożego Ciała. W roku 1951 nadano mu wezwanie Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Chciałem zwrócić szczególną uwagę że:
* Nowe Skalmierzyce mają dwa cmentarze leżące naprzeciw siebie i odgradza je tylko ulica Polna. Ten starszy to jest Cmentarz Parafialny a drugi to jest Cmentarz Komunalny. To na cmentarzu komunalnym stoi kaplica gdzie są odprawiane ceremonie pogrzebowe.
* Parafia Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach ma dwa kościoły którymi zarządza: kościół pw. Bożego Ciała i kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ulicy Kaliskiej. Ale Budynek Plebani znajduje się przy tym drugim kościele na ulicy Kaliskiej.
* Urząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce znajduje się na wsi – dokładnie we wsi Skalmierzyce. To jedyna wieś w Polsce, w której znajduje się urząd gminy i miasta.
Nowe Skalmierzyce , pomnik powstańców wielkopolskich .
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego jest to polskie
święto państwowe niebędące dniem wolnym od pracy, przypadające
27 grudnia w rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego w roku 1918 .
Powstanie trwające w latach 1918 i 1919 wywoła bunt przeciwko oddziałom niemieckim .
Powstańcy domagali się powrotu do polski ziem będących pod zaborem pruski .
W krótkim czasie opanowali niemal całą Prowincję Poznańską .
Powstanie zakończyło się 16 lutego roku 1919 rozejmem w Trewirze .
Dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu , w dniu 28 czerwca roku 1919
odbyła się oficjalna ceremonia podpisania traktatu wersalskiego .
Traktat przyznał Polsce większość pruskiego terytorium Wielkopolski
( dawnego Księstwa Poznańskiego ) .
Było to jedyne zwycięskie polskie powstanie któremu było ciężko się przebić
przez uroczystości rocznicowe Powstania Warszawskiego i Powstań Śląskich .
Teraz i my mamy święto Powstania Wielkopolskiego
W trakcie powstania w bitwie o Ławicę zdobyto ponad 300 samolotów
i inny sprzęt o wartości około 200 milionów marek .
Jak zdobyto około 300 samolotów na lotnisku Ławica :
https://pw.ipn.gov.pl/pwi/historia/oddzialy-powstancze/11107,Lotnictwo-wielkopolskie-1919-1920.html
U zbiegu ulic Kaliskiej i Podkockiej 28 XII 1978 r. odsłonięto pomnik powstańców wielkopolskich .
Nowe Skalmierzyce leżały przy granicy zaborów i były pierwszą miejscowością
oswobodzoną przez powstańców w tej części Wielkopolski .