Czerwińsk
Misterium Męki Pańskiej
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Czerwińskie misterium Męki Pańskiej jest inne, od tych, jakie udało mi się obejrzeć do tej pory. Inne, bo nie jest prostą inscenizacją kolejnych stacji Drogi Krzyżowej, a poetycką opowieścią o ostatnich godzinach życia Chrystusa, o jego śmierci i zmartwychwstaniu.
Misterium w klasztorze czerwińskim wystawiono po raz pierwszy w 1949 r. Dla potrzeb przedstawienia zaadaptowano dramat napisany przez salezjanina ks. dr. Franciszka Harazima (1885-1941). Muzykę do spektaklu skomponował także salezjanin i wybitny kompozytor ? ks. dr Antoni Hlond (1884-1963), brat prymasa Polski Augusta, publikujący swą muzykę pod pseudonimem Antoni Chlondowski. Po raz pierwszy misterium Męki Pańskiej autorstwa obu zakonników zostało wystawione 8 marca 1931 r. w Krakowie. Teraz, jak dowiedziałam się z przedmowy do spektaklu, tekst wykorzystywany jest dość wiernie, oprawa muzyczna natomiast jedynie inspirowana pierwowzorem. W skromnej szopie sali teatralnej czerwińskiego klasztoru nie ma warunków do operowych bez mała inscenizacji. Salezjanie jednak obiecują, że w miarę napływu sił i środków, będą się starali stworzyć przedstawienie wykorzystujące w pełni kompozycje Antoniego Hlonda.
Przez lata wykonawcami misterium byli nowicjusze salezjańscy. Po likwidacji nowicjatu w 1966 przedstawień zaprzestano. Teraz, po reanimacji tradycji, uczestniczą w nim profesjonalni aktorzy i młodzież związana z salezjańskimi kręgami, szczególnie z Salezjańskim Ośrodkiem Młodzieżowo-Powołaniowym Emaus.
Prawie dwugodzinny spektakl odgrywany jest w każdy piątek, sobotę i niedzielę Wielkiego Postu 2-3 razy dziennie. Ostatnie przedstawienie w Niedzielę Palmową o godz. 16. Bilety można zarezerwować mailem lub przez telefon, koszt 15 zł od osoby.
Warto wiedzieć
Odwiedzając Czerwińsk, przed lub po misterium, warto zwiedzić romański kościół (jeden z nielicznych takich w Polsce) oraz część zabudowań klasztornych, w których znajduje się wystawa opowiadająca o misyjnej działalności salezjanów.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- strona poświęcona misterium
- także o Czerwińsku w naszym portalu
Dopiero w zeszłym roku wznowili misterium braciszkowie? Zaspali… inni wrócili do tradycji wcześniej.
W tym roku także wystawiane jest misterium. Obsada nieco zmieniona w stosunku do tego, co tu widzę, ale scenografia podobna. Nie żałuje wycieczki, ciekawe przedstawienie. A oto moje zdjęcie, z daleka, niestety.