Mogielnica
Ratusz nad wyraz małomiasteczkowy
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Mogielnica leży nad Mogielanką, rzeczką uchodzącą do Pilicy. Nazwa ? czytam na stronie gminy ? wywodzi się od terenu kopcowatego, mogilastego. A nie od żadnej konkretnej mogiły.
Miasteczko leży przy drodze łączącej Grójec z Nowym Miastem nad Pilicą. I pewnie nie warto by się w nim zatrzymywać, gdyby nie klasycystyczny ratusz stojący przy rynku w otoczeniu kilku starych, drewnianych bardzo małomiasteczkowych domów. Rzadki to już dziś widok, obraz głębokiej mazowieckiej prowincji.
Ratusz wybudowano w latach 1823-27 z fundacji Klementyny z Kozietulskich Walickiej. Jest murowany, otynkowany, piętrowy, na planie kwadratu. Przykrywa go dach namiotowy z czteroboczną wieżyczką ozdobioną półkolistymi oknami i balustradką na szczycie. Może można wejść na ratuszową wieżę? Nie sprawdzałam.
Pisana historia miasteczka sięga 1249 roku, kiedy to książę mazowiecki Ziemowit I przekazał je cystersom z Sulejowa. W 1317 r. osada uzyskała prawa miejskie magdeburskie i rozwijała się pomyślnie przy trakcie handlowym z Czerska do Krakowa. Z czasem podupadła jednak i wyludnia się do dziś. Jest maleńkim prowincjonalnym miasteczkiem pośrodku sadowniczego regionu.
Warto wiedzieć
Mogielnica od lat 30 XIX wieku była istotnym ośrodkiem chasydzkim. Żydzi stanowili około połowy mieszkańców miasteczka. Zachował się kirkut, ale bardzo zniszczony. Na nim odnowione ohele cadyków.
Dodaj komentarz