Zwola Poduchowna
Drewniany kościół przyciągnęły woły
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Kościół parafialny we wsi Zwola Poduchowna nosi wezwanie św. Anny. Drewniana świątynia jest bardzo stara, pochodzi z XVII wieku. Parafia ma jeszcze starszy rodowód.
Pierwszy tutejszy kościół ufundował właściciel wsi, Jan Zwolski, w 1529 roku. Nie wiadomo jak wyglądał, a spłonął prawdopodobnie w 1677 roku. Obecną świątynie zbudowano przed 1687 rokiem z fundacji biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego. Według legendy przeciągnięto kościółek zaprzęgiem wołów z Góry Kalwarii (ponad 50 km), a pierwotnie miał stanąć w innym miejscu. Woły jednak nie chciały iść dalej, więc kościół pozostawiono go tu, gdzie stoi. Przebudowywano go potem wielokrotnie.
Kościół postawiono w konstrukcji zrębowej, z zewnątrz jest oszalowany. Korpus wzniesiony został na planie prostokąta, płaski strop podparty słupami dzielącymi przestrzeń na nawy. Prezbiterium jest węższe od nawy, zamknięte prostokątnie. Po bokach prezbiterium są dwie zakrystie, od frontu kruchta. Gontowe dachy dwuspadowe przykrywają poszczególne części budowli. Na kalenicy nawy wieżyczka na sygnaturkę z żelaznym krzyżem. Z zewnątrz świątynia jest ładnie odnowiona, widać, że niedawno. Wnętrze dość skromne, wyróżniają się w nim ołtarze ? główny z końca XVIII w. dwa boczne, o sto lat starsze. Obok kościoła stoją drewniana słupowa dzwonnica z XVIII w. , a w pewnej odległości drewniany budynek plebanii z pocz. XIX w.
Warto wiedzieć
* Wieś Zwola w pierwszej połowie XV wieku była własnością Mikołaja Powały z Taczewa, podkomorzego sandomierskiego, który przyjął nazwisko Zwolski.
* Dziś Zwola leży w powiecie garwolińskim, w gminie Miastków Kościelny (województwo mazowieckie).
Dodaj komentarz