Iwonicz
Drewniany kościół ma pięćset lat

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Kościół stoi w centrum wsi Iwonicz, przy drodze do Iwonicza Zdroju, w sąsiedztwie zespołu pałacowego Załuskich. Kościół jest orientowany i otoczony starodrzewiem.
Świątynia wybudowana jest z drewna, na kamiennej podmurówce. Ściany są konstrukcji zrębowej i oszalowane deskami. Do dzisiaj zachowała się część modrzewiowa w prezbiterium i nawie aż po boczne kaplice.
Cierpliwość nagrodzona
Kilka razy podchodziłam do zwiedzenia wnętrza kościoła p.w. Wszystkich Świętych w Iwoniczu. Albo msza, albo rekolekcje, albo modlitwy? wiadomo, że wtedy zwiedzanie jest niemożliwe. Wreszcie trafiłam w odpowiedni czas i na dodatek z możliwością wysłuchania koncertu w wykonaniu zespołu z Ukrainy. Z zewnątrz kościół wygląda skromnie, chociaż jego architektura jest ciekawa. Za to wewnątrz? to po kolei.
Katolicki, protestancki, katolicki
Kościół ten należy do największych i najciekawszych zabytków drewnianej architektury sakralnej z drugiej połowy XV wieku w Małopolsce i na Podkarpaciu. Został zbudowany w latach sześćdziesiątych XV wieku. Fundatorem był Marcin Iwonicki. Konsekracji dokonano w 1464 roku. W drugiej połowie XVI wieku kościół zamieniono na zbór protestancki. Tak funkcjonował do pierwszej połowy XVII wieku. W 1634 roku, po przywróceniu świątyni katolikom, dobudowano do północnej ściany marmurową zakrystię ze skarbczykiem na piętrze. Od zachodu dobudowano izbicową wieżę w której jest kruchta. Zły czas nadszedł w 1657 roku. Wtedy kościół został splądrowany przez Węgrów i Kozaków.
W duchu baroku
W połowie XVIII wieku dokonano gruntownego remontu. Wtedy wnętrzom nadano cechy baroku. Pod koniec XIX wieku za sprawą rodziny Załuskich kościół znacznie rozbudowano. Przedłużono nawę jodłowymi ścianami, dobudowano dwie symetryczne kaplice, a do ściany prezbiterium dostawiono kaplicę rodziny Załuskich. Były też prace wewnątrz a podjęli się tego lokalni twórcy. Powstała nowa dekoracja snycerska i malarska. Na szczególną uwagę zasługują bogato złocone ołtarze główny i boczne oraz organy. Ołtarz główny pokryty jest dukatowym złotem czyli złotem bez domieszek. W ołtarzu ustawiona jest ?iwonicka pieta? ? figura Matki Bożej Bolesnej trzymającej zmarłego Jezusa. Nad nim widoczny obraz św. Benedykta z XVIII wieku. Dawny ołtarz główny znajduje się obecnie w kaplicy Matki Bożej Bolesnej.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- filmik autorki
Dodaj komentarz