Żłobnica
Nad wielka dziurą kopalni Bełchatów
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W dniach gdy narastał konflikt polsko-czeski wokół kopalni i elektrowni Turów, odwiedziłam innego kolosa: kopalnię węgla brunatnego Bełchatów. Trochę mnie ten konflikt zainspirował by zboczyć z A1, która drogą szybką ciągle nie jest, bo w budowie.
Odwiedziłam – za wiele powiedziane: spoglądałam z góry na gigantyczną dziurę w ziemi z dwu punktów widokowych we wsiach Kleszczów i Żłobnica. Ten drugi był ciekawszy, dawał pełniejszą perspektywę na przeogromną dziurę w ziemi pociętą drogami, taśmociągami transportującymi węgiel do pobliskiej elektrowni i ze stojącymi na jej dnie maszynami, które z daleka wyglądają jak zabawki w wielkiej piaskownicy. W rzeczywistości to też kolosy. Stały w bezruchu, bo była niedziela. Zresztą dzień wcześniej miał tu miejsce pożar taśmociągu, może też więc i dlatego.
Najwyższe kominy
Ponad wielką dziurą wznoszą się również gigantyczne zabudowania elektrowni z jej kominami, wymiennikami ciepła i blokiem energetycznym. Stoją one bez mała na krawędzi wielkiego wyrobiska. Kominy elektrowni mają po 306 m wysokości i należą do najwyższych w Polsce. Największa w Polsce jest też chłodnia kominowa mająca ok. 180 m wysokości i 118,6 m średnicy u podstawy. Jej wydajność to 80,2 tys. m sześc. na godzinę. Bucha parą.
Elektrownia Bełchatów jest największą na świecie elektrownią opalaną węglem brunatnym. Oraz największym w Polsce emitentem dwutlenku węgla. Moc pracujących tu bloków energetycznych wynosi 5298 MW i stanowi ok. 19 proc. mocy zainstalowanej w polskiej energetyce zawodowej (czyli w elektrowniach a nie na naszych dachach). Rocznie elektrownia wytwarza ok. 30 TWh, co stanowi około 20 proc. produkcji krajowej.
Największa kopalnia
Złoża węgla brunatnego w regionie bełchatowskim odkryto w 1960 roku. 20 lat później wydobyto pierwszą tonę paliwa. Zakładaną zdolność wydobywczą, 38,5 mln ton rocznie, kopalnia osiągnęła w 1988 roku. Kolejnych 20 lat później zaczęto wydobycie węgla z drugiej odkrywki – z pola „Szczerców”.
Kopalnia Bełchatów jest największą dziurą w ziemi w Europie i – jak chiński mur – widać ją z kosmosu. Długość wyrobiska wynosi 8 km, szerokość 3 km, głębokość to 200-300 m. Pokłady węgla brunatnego ciągną się na długości 25 km na linii Kamieńsk-Kleszczów-Szczerców. Zostaną wykorzystane do 2032 roku.
Warto wiedzieć
* Punkt widokowy znajduje się na skraju wsi Żłobnica, niestety nie ma drogowskazów.
* Kopalnię i elektrownię można zwiedzać. Ja tego nie robiłam, ograniczyłam się do zaglądania do wielkiej dziury z tarasów widokowych.
Dodaj komentarz