Wrocław
Najstarszy w kraju ogród zoologiczny
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Wrocław ma fajne atrakcje dla dorosłych i dzieci. Jedną z nich jest ogród zoologiczny.
Wrocławskie ZOO skupia się na hodowli ginących gatunków zwierząt, edukacji przyrodniczej, badaniach naukowych i działalności edukacyjnej. Ogród ten i zwierzaki przedstawiało kiedyś w telewizji małżeństwo państwa Gucwińskich. Program miał tytuł „Z kamerą wśród zwierząt” i był nagrywany na terenie ogrodu od roku 1971.
Ponad 150 lat historii
Ogród został otwarty 10 lipca roku 1865. Po dwóch latach budowy pokazano w nim 189 zwierząt. Były to między innymi daniele, niedźwiedzie, sarny, strusie, wielbłądy i wilki. Popularność ogrodu szybko rosła dzięki prezentacji od roku 1867 do pierwszej wojny światowej także przedstawicieli plemion pozaeuropejskich pokazujących swoją kulturę.
Szybki rozwój ogrodu odnotowano od roku 1880. Przebudowano małpiarnie i wybieg dla niedźwiedzi. Powstała ptaszarnia i wybiegi dla słoni i dzikich kotów. W latach 1921-27 zoo było zamknięte z powodu kryzysu finansowego. W czasie II wojny zginęło 90 proc. zwierząt, zniszczono wiele zabudowań. Latem 1946 roku ogród zlikwidowano, a pozostałe przy życiu zwierzęta przekazano do ogrodów w Krakowie, Poznaniu i Łodzi. Ogród otwarto ponowienie w 1948 roku. Dyrektorem został Polak, Karol Łukaszewicz. Skompletował on kolekcję ponad 60 gatunków zwierząt. Odbudował wiele zniszczonych budynków, poszerzył zoo o nowe tereny. Za jego kadencji otwarto akwarium, w którym znajdowało się 130 gatunków ryb. Zaczęto publikować pierwsze przewodniki po ogrodzie w języku polskim i prace naukowe na temat okazów zwierząt znajdujących się w nim. Swoją drogą dziwne, że ten ogród, trzy razy zamykany, trzy razy odradzał się jak las po pożarze.
Tylko iść z kierunkiem zwiedzania
Dziś na powierzchni 33 hektarów mieszka około 14 tys. zwierząt reprezentujących 1,1 tys. gatunków. Wchodząc na teren ogrodu, za ogrodzeniem zostawiasz szkołę, pracę, dom… Liczy się tylko żeby iść z kierunkiem zwiedzania i nie przeoczyć jakiegoś wybiegu czy klatki. Przystosowane są one do warunków życia określonych gatunków. Na terenie ogrodu jest 13 pawilonów ze zwierzętami. Noszą one specjalne nazwy w zależności od zastosowania:
* Terrarium z motylarnią i Smokami Indonezji. Żyją tu między innymi gady, płazy i bezkręgowce. Smoki z Indonezji to warany z Komodo.
* Terai jest pawilonem dla nosorożców indyjskich, z których każdy waży po 1500 kg. Ale mieszkają tu też gibony (małpy) i jelerangi (wiewiórki).
* Słoniarnia to pawilon dla dwóch słoni indyjskich, tapirów i hipopotamów karłowatych.
* Sahara, pawilon przeznaczony jest dla zwierząt żyjących na terenach pustynnych. Zobaczysz tu antylopę – oryksa szablorogiego – która już nie występuje w naturze. Zobaczysz też fenka (lisa pustynnego), dromadera (wielbłąd jednogarbny) oraz gryzonie i ptaki.
* Ranczo i Dziedziniec – to tu najmłodsi miłośnicy zwierząt mogą zobaczyć a nawet dotknąć różne zwierzęta gospodarskie. Kozy, owce itd. Ale największą atrakcją są przejażdżki na kucykach szetlandzkich – przeznaczone są dla dzieci w wieku od 2 do 10 lat.
* Ptaszarnia, w której można podziwiać liczne gatunki ptaków. Tu zobaczysz wśród innych ptaków, papugę zagrożoną wyginięciem – arę szafirową.
Witam ! Coś mało relacji z Polski jest .
Ze świata jest ponad 4500 artykułów a z Polski tylko 500 artykułów .
Czyżby krajoznawcy tak słabo znali swój kraj , Polskę ?
W otwartym Przewodniku Krajoznawczym jest blisko 2 tys. artykułów o Polsce przy nieco ponad 3. tys. o świecie. Razem, dziś, wszystkich artykułów jest 5118. A zważywszy na to, jak wielki jest świat, a jak mała Polska, to całkiem słuszna proporcja. Krajoznawcy chętnie opowiadają o swoim kraju, Polsce. Wbrew twierdzeniu autora komentarza.
Inna sprawa, że licznik na stronie z mapą podaje niewłaściwe dane – to błąd, nad którego rozwiązaniem pracujemy.