Moguncja
Noc Świętojańska z Gutenbergiem w tle
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Najdłuższy dzień w roku w Moguncji (Mainz), mieście nad Renem i stolicy Nadrenii-Palatynatu obchodzony jest szczególnie, a to za sprawą uroczystości chrztu drukarzy.
Dalaczego drukarzy? A bo to właśnie tu, w Moguncji, miejscowy rzemieślnik Jan Gutenberg wynalazł druk. Za datę tego wydarzenia przyjmuje się rok 1450, a pierwszą księgą wyprodukowaną z zastosowaniem ruchomych czcionek była Biblia. Z 49 zachowanych na świecie egzemplarzy tzw. Biblii Gutenberga dwa znajdują się w Moguncji, w muzeum jej wielkiego obywatela. Chrzest młodych adeptów sztuki poligraficznej (Gautschen) odbywa się niedaleko tego muzeum na Liebfrauenplatz. Uroczystość nawiązuje do starego zwyczaju kultywowanego przez cech drukarzy. Oblanie wodą miało z jednej strony zmyć z rozpoczynających praktykę grzeszki czasu nauki, z drugiej strony obmyć z ołowianego pyłu. Jednocześnie toczyć się będą rozgrywki w Preisquadräteln ? tradycyjną grę drukarzy, w której ważnym rekwizytem są sztabki ołowiu.
Noc Świętojańska w Moguncji (Mainzer Johannisnacht ) obchodzona będzie hucznie w tym roku już po raz 48. Czterodniowy festiwal (19-22.06.2015) rozpocznie się w piątek i potrwa do poniedziałku. Na sześciu scenach ustawionych w całym mieście będą występować kabarety ? z piątku na sobotę będzie miała miejsce Moguncka Noc Kabaretowa, zespoły folklorystyczne, grupy teatralne. Wzdłuż Ludwigstraße i Weißliliengasse rozłożą się sprzedawcy książek. Festiwal Nocy Świętojańskiej w Moguncji jest jest bowiem największym świętem antykwariuszy w Niemczech. Nad Renem natomiast rozłożą swoje prace malarze, rzeźbiarze i rękodzielnicy. W poniedziałkowy wieczór imprezę zakończy pokaz sztucznych ogni nad rzeką.
Dodaj komentarz