Norymberga
Sakralne skarby – gotyckie kościoły
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Norymberga (Nürnberg) podczas II wojny światowej została kompletnie zniszczona. Na zabytkowym Starym Mieście alianckie naloty zburzyły około 90 proc. budynków. Ocalały jednak w większości średniowieczne mury obronne, baszty i wieże. A mimo poważnych niekiedy uszkodzeń także najważniejsze gotyckie kościoły z ich skarbami.
W południowo-zachodniej części starówki stoi kościół św. Jakuba (Jakobskirche) z XII w. Przy Königstrasse ? głównej ulicy prowadzącej od Bramy Dziewiczej (Frauentor) do serca Starego Miasta zachowały się XIV-wieczne kościoły św. Klary (Klarakirche) ? chociaż ze współczesnym już wnętrzem i św. Marty (Marthakirche). Ruiny gotyckiego kościoła św. Katarzyny (Katharinekirche) wraz z przyległymi, późniejszymi zabudowaniami klasztoru, który w XVII-XVIII w. był siedzibą słynnych Śpiewaków Norymberskich, włączono do Kwartału Kultury.
Trzy najważniejsze
Dawnym blaskiem, mimo poniesionych strat, lśnią jednak przede wszystkim trzy najważniejsze średniowieczne świątynie, które odgrywały szczególną rolę w dziejach miasta. Romańska bazylika św. Sebalda (Sebalduskirche) ? kościół parafialny północnej części starówki, przebudowany i rozbudowany w XIII w. w stylu gotyckim. Kościół św. Wawrzyńca (Lorenzkirche), parafialny dla jej południowej części, wznoszony od 1250 do drugiej połowy XV w. I stojący między nimi, przy Rynku Głównym (Haupmarkt), kościół NMP (Frauenkirche) z 1355 r. Każdy z nich ma ciekawą przeszłość i kryje w sobie prawdziwe skarby architektury i sztuki. O każdym z nich napiszę osobno.
Warto wiedzieć
* Norymberga rozbudowywała się najpierw na zboczach i u podnóża zamku i Wzgórza Zamkowego, a następnie na południe ku rzece Pegnicy (Pegnitz) z dwiema głównymi wyspami w jej nurcie. Później zaś, bo w pobliżu rzeki wyrosła dzielnica żydowska, po jej południowej stronie, której kościołem parafialnym stała się fara św. Wawrzyńca.
* Bazylika św. Sebalda, należała do diecezji w Bambergu, fara św. Wawrzyńca ? diecezji w Eichstatt.
Dodaj komentarz