Pszczyna
W gabinecie Wojciecha Korfantego

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Nieopodal rynku pszczyńskiego odnajdziemy perełkę wśród zabytków Śląska. Niepozorna XVIII-wieczna kamienica, przy ulicy Piastowskiej 26, głównym deptaku miasta, mieści w sobie aż pięć atrakcji.
Są wśród nich Muzeum Prasy Śląskiej, oficyna drukarska, kolekcja starych instrumentów w Izbie u Telemanna, zbiór pamiątek po Ludwiku Musiole i Wojciechu Korfantym oraz sam budynek, jako zabytek dawnej architektury na przedmieściu.
Kamienica uratowana
Kamieniczka powstała bowiem ponad 200 lat temu właśnie poza murami miasta. Jej ostatnim, przedwojennym właścicielem był Żyd Moritz. Miał tu zakład mięsny. Po wojnie kamienica popadała w ruinę i nawet chciano ją wyburzyć. Staraniem obecnego kustosza i dyrektora Aleksandry Spyry i Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, przy wsparciu ówczesnych władz kamienica ocalała i została poddana renowacji.
Tu wydawano pierwszą na Śląsku polską gazetę
Ponieważ to właśnie Pszczyna była tym miastem, w którym wydano pierwszą na Śląsku gazetę polską, w kamieniczce utworzono Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego. Pierwsza część obiektu została otwarta 5 lipca 1985, w 140. rocznicę wydania gazety, całość ukończono w 1988 r. Największą część muzeum zajmują stare maszyny drukarskie, z których większość nadal jest sprawna. Szczególną atrakcję dla wszystkich zwiedzających stanowi bostonka, na której własnoręcznie mogą zadrukować kartkę. I wreszcie jest mnóstwo starych gazet i innych wydawnictw, które zatrzymały ducha swoich czasów.
Gabinet śląskiego przywódcy
W Muzeum znajduje się zrekonstruowany gabinet Wojciecha Korfantego, patrona obiektu. Są tu autentyczne meble z jego gabinetu, gazety, przedmioty użytkowe. Ciekawostką są gazetki konspiracyjnych z powielacza czy dwujęzyczny tygodnik urzędowy ?Plesser Kreisblatt?. Bardzo cenną pozycją w zbiorach bibliotecznych jest oryginał ?Konwencji genewskiej?, która szczegółowo dzieli Śląsk w roku 1921. Miłośników historii zainteresuje odręcznie pisane zaświadczenie o ukończeniu kursu stenografii z roku 1861, gdzie wśród uczestników figuruje nazwisko Karola Miarki, znanego obrońcy polskości na Śląsku.
I zabytkowe instrumenty
Na poddaszu zabytkowej kamienicy znalazło się miejsce pomieszczenie na zabytkowe instrumenty. Ozdobą jest pozytyw, jedyna ocalała pamiątka po spalonym kościółku św. Jadwigi, a obok niego teorban, mandora, cytry, dudy, harmonia pedałowa, cymbały, piano de table i inne.
Warto wiedzieć
Muzeum Prasy Śląskiej jest ośrodkiem żywo propagującym zapomnianą kulturę Śląska. Muzeum znajduje się na oznakowanym Szlaku Zabytków Techniki i jest jednym z ponad trzydziestu obiektów na jego trasie.
Dodaj komentarz