Ogródek
O polskim poecie na pruskich Mazurach

Chłop, cieśla, samouk odważył się pisać w języku, którym posługiwała się ponad połowa ludności. Ale 97 jej procent tej społeczności, podczas plebiscytu w 1920 roku, opowiedziała się za przynależnością do Niemiec...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Małgorzata Raczkowska
Ogródek. O polskim poecie na pruskich Mazurach
Muzeum mieści się w domu, który Kajka sam wybudował. Z zawodu był cieślą, poetą z przekonania.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W niewielkiej wsi Ogródek położonej między jeziorami Kraksztyn i Druglin jest muzeum Michała Kajki, ludowego poety piszącego po polsku na pruskich w tamtych czasach Mazurach.

Chłop, samouk odważył się pisać w języku, którym posługiwała się ponad połowa ludności, ale 97 jej procent podczas plebiscytu w 1920 roku opowiedziało się za przynależnością do Niemiec.

W muzealnej zagrodzie

Muzeum mieści się w domu, który Michał Kajka sam wybudował. Z zawodu był cieślą, poetą z przekonania. Na skromnej ekspozycji zgromadzono meble i przedmioty codziennego użytku należące kiedyś do jego rodziny, kopie rękopisów i książkowe wydania wierszy oraz narzędzia ciesielskie i murarskie służące mu do codziennej pracy: jako ceniony fachowiec stawiał domy w całej okolicy.

Jeśli weekend, to sobota

Ten, który postawił dla siebie, jest bardzo skromny. Znacznie okazalej i bardziej kolorowo prezentuje się budynek gospodarczy, w którym zgromadzono ekspozycję etnograficzną. Z weekendowych dni na odwiedziny w gospodarstwie poety lepiej wybrać sobotę: w niedziele i poniedziałki muzeum jest nieczynne, a w pozostałe dni tylko od godz.  9 do 16.

Szlakiem niepokornego poety

Postać Michała Kajki jest ważna w okolicy. W Skomacku Wielkim, gdzie się urodził (w 1858 r.) nie ma co prawda żadnych po nim pamiątek, ale kamień-pomnik postawiono mu w Orzyszu, gdzie zmarł (w 1940 r). Imieniem Michała Kajki nazwano też orzyski szlak kajakowy, który prowadzi przez  jeziora: Zdedy, Lipińskie, Kraksztyn, Kaleńskie, Kalinki, Rostki, Orzysz, Zatokę Wierzbińską, Kanał Orzyski, rzekę Orzyszę, jeziora Tyrkło i Śniardwy.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 25 września 2009; Aktualizacja 31 stycznia 2019;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!