Ogródek
O polskim poecie na pruskich Mazurach
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W niewielkiej wsi Ogródek położonej między jeziorami Kraksztyn i Druglin jest muzeum Michała Kajki, ludowego poety piszącego po polsku na pruskich w tamtych czasach Mazurach.
Chłop, samouk odważył się pisać w języku, którym posługiwała się ponad połowa ludności, ale 97 jej procent podczas plebiscytu w 1920 roku opowiedziało się za przynależnością do Niemiec.
W muzealnej zagrodzie
Muzeum mieści się w domu, który Michał Kajka sam wybudował. Z zawodu był cieślą, poetą z przekonania. Na skromnej ekspozycji zgromadzono meble i przedmioty codziennego użytku należące kiedyś do jego rodziny, kopie rękopisów i książkowe wydania wierszy oraz narzędzia ciesielskie i murarskie służące mu do codziennej pracy: jako ceniony fachowiec stawiał domy w całej okolicy.
Jeśli weekend, to sobota
Ten, który postawił dla siebie, jest bardzo skromny. Znacznie okazalej i bardziej kolorowo prezentuje się budynek gospodarczy, w którym zgromadzono ekspozycję etnograficzną. Z weekendowych dni na odwiedziny w gospodarstwie poety lepiej wybrać sobotę: w niedziele i poniedziałki muzeum jest nieczynne, a w pozostałe dni tylko od godz. 9 do 16.
Szlakiem niepokornego poety
Postać Michała Kajki jest ważna w okolicy. W Skomacku Wielkim, gdzie się urodził (w 1858 r.) nie ma co prawda żadnych po nim pamiątek, ale kamień-pomnik postawiono mu w Orzyszu, gdzie zmarł (w 1940 r). Imieniem Michała Kajki nazwano też orzyski szlak kajakowy, który prowadzi przez jeziora: Zdedy, Lipińskie, Kraksztyn, Kaleńskie, Kalinki, Rostki, Orzysz, Zatokę Wierzbińską, Kanał Orzyski, rzekę Orzyszę, jeziora Tyrkło i Śniardwy.
Dodaj komentarz