Monachium
Oktoberfest ma 200 lat!

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W 2010 stolica Bawarii, Monachium obchodzi szczególnego rodzaju jubileusz: 200-lecie Oktoberfestu. Od 18 września do 3 października 2010 po raz 177 na błoniach Theresienwiese rozstawione zostaną namioty i piwo poleje się strumieniami.
Urodzinowy program na Oktoberfest związany będzie ze sztuką, kulturą i bawarskimi zwyczajami. Oficjalne otwarcie święta piwa otworzy 45-minutowy pochód, który rozpocznie się o godz. 10.45. W korowodzie zobaczyć będzie można przedstawicieli browarów, kelnerki, muzykantów, pięknie przystrojone bryczki i wozy z beczkami. Następnego dnia odbędzie się prezentacja tradycyjnych strojów. Głównymi ulicami miasta na Teresienwiese przejdzie około 8 tys. osób w regionalnych strojach Bawarii, Frankonii, Szwabii oraz krajów sąsiednich. 7-kilometrowemu pochodowi towarzyszyć będą wspaniale przystrojone wozy, zabytkowe bryczki, tradycyjne wianki i drzewka oraz bawarskie kapele.
W drugą niedzielę Oktoberfestu odbędzie się koncert bawarskich zespołów muzycznych. O 11.00, około 400 muzyków grających w namiotach na Oktoberfest weźmie udział w spektakularnym koncercie open air na błoniach Theresienwiese. W roku jubileuszowym Monachium przypomni o początkach święta piwa: w południowej części łąki na ?Historische Wiesn? odbędzie się wiele atrakcji związanych z historią i rozwojem festynu. Oprócz wystawy zabytkowych karuzel organizowane będą liczne konkursy i wyścig konny przypominający o ślubie królewskiej pary w 1810 roku.
Historia Oktoberfestu
12 października 1810 książę Ludwik, późniejszy król Ludwik I poślubił księżniczkę Teresę von Sachsen-Hildburghausen. Uroczystości ślubne, na które zaproszono również mieszkańców Monachium odbywały się na położonych (wtedy jeszcze przed bramami miasta) błoniach, które od tego dnia na cześć księżniczki nazwano ?Theresienwiese?.
W ramach kilkudniowych uroczystości weselnych 17 października 1810 odbyły się wyścigi konne, jako część festynu dla wszystkich Bawarczyków. W związku z postanowieniem, że festyn i wyścigi odbywać się będą każdego roku narodził się ?Oktoberfest?. Już rok później zorganizowano pierwszy, regionalny festyn ludowy w Bawarii. Z roku na rok na festynie pojawiało się coraz więcej budek, w których można było napić się piwa a w 1896 gospodarze i właściciele browarów postawili pierwszy, wielki zamek piwny.
Dodaj komentarz