Stary Sącz
Osiem wieków klasztoru św. Kingi

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Relikwie świętej
Do kościoła przylega kaplica św. Kingi z XIV w., odgrodzona XVII-wieczną krata nazywaną Piotrową. W jej barokowym ołtarzu stoi posąg Świętej Księżny Sądeckiej, wyrzeźbiony w 1470 roku w drewnie lipowym. Pod nim znajduje się srebrna trumienka z relikwiami tej świętej. Po śmierci pochowana została ona w zachowanym, kamiennym grobowcu w kształcie tumby. Stoi on w kaplicy w pobliżu kraty. Później szczątki przenoszono, a w sytuacjach zagrożenia podobno ukrywano.
Pamiątką po wizycie Jana Pawła II i kanonizacji św. Kingi jest duża tablica z jego postacią umieszczona w kaplicy po lewej stronie.
Zbiory muzyczne
Ciekawe w kościele są też organy z dwiema klawiaturami: jedną dla organisty grającego dla osób świeckich, drugą w części zamkniętej tylko dla zakonnic.
Klasztor jest oczywiście niedostępny dla zwiedzających. W jego zbiorach znajduje się m.in. sztandar zdobyty w 1683 r. na Turkach pod Wiedniem, ofiarowany przez Jana III Sobieskiego oraz – stwierdzono to dopiero w 2003 roku – najstarszy polski klawikord zbudowany w Krakowie w XVII w. Zaś w klasztornej bibliotece cenne polskie manuskrypty muzyczne z XIII w., w tym uważany za najstarszy zabytek polskiej muzyki czterogłosowej, conductus Omnia Beneficia.
Na dziedzińcu
Na dziedzińcu dostępnym dla zwiedzających, na który wchodzi się przez bramę w czterokondygnacyjnej wieży zakończonej metalowym hełmem stoi, nakryty metalowym daszkiem, posąg świętej. Obok zaś niewielki ołtarz na otwartym powietrzu. W północno – wschodnim narożniku natomiast kamienny, piętrowy z poddaszem, dom św. Kingi nazywanej też Kunegundą, z małym muzeum w którym prezentowane są poświęcone jej dzieła sztuki. Od miasta zespół klasztorny oddziela mur obronny.
Tuż obok niego i niedaleko wspomnianej baszty bramnej, znajduje się ciekawostka: drewniana Brama Seklerska, jedna z trzech w Polsce pozostałość po papieskiej pielgrzymce Jana Pawła II w 1999 r. Poniżej klasztoru natomiast, od wschodu na błoniach nad Popradem, Ołtarz Papieski – pamiątka po tej samej wizycie. Warta uwagi jest również pobliska kaplica św. Kunegundy.
Dodaj komentarz