Jaworzyna Krynicka
Diabelski Kamień leży przy szlaku

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Przy szlakach zielonym i czerwonym prowadzących z Jaworzyny Krynickiej do Czarnego Potoku (przysiółek Krynicy) zobaczymy wychodnię skalną – „Diabelski Kamienień”.
To pomnik przyrody nieożywionej. Jest to piaskowiec pochodzenia osadowego. Dzięki różnej wytrzymałości na proces wietrzenia przez wieki, skała przybrała oryginalne kształty. Jest wysoka na 6 metrów, a kształt przypomina grzyb. Najwyższa część skały ma kształt płyty o rozmiarach 15 na 20 metrów. Przewężenia pojawiające się w miejscach występowania płytkowych piaskowców i mułowców nadają jej ten kształt. Na skale można zaobserwować proces łuszczenia i odpadania zwietrzałych fragmentów. Kiedyś można było wspiąć się na kamień za pomocą drabinki. Teraz jej już nie ma.
Ze skałą związana jest legenda…
Dawno temu, rycerz z pobliskiej Muszyny zakochał się w krynickiej pasterce. Ponieważ pasterka była biedna, to ojciec rycerza nie chciał zgodzić się na ślub. Posłał syna daleko na wojnę, aby zapomniał o swej lubej. Po zakończeniu walki rycerz cały i zdrowy wrócił do domu. Na stokach Góry Parkowej, nad Krynicą napadli na niego zbójcy. Pobitego i ciężko rannego pozostawili w tym miejscu. Jego jęki usłyszała pasterka pasąca w pobliżu owce. Widząc ukochanego uklękła i zaczęła się modlić do Matki Boskiej, prosząc o uzdrowienie. Pasterka bardzo się zdziwiła gdy zobaczyła źródełko wypływające u swoich stóp. Gdy umyła rany, rycerz ozdrowiał. Ojciec dowiedziawszy się o cudownym uzdrowieniu syna zgodził się na małżeństwo. Młodzi żyli szczęśliwie. Kiedy jednak moce piekielne dowiedziały się o istnieniu cudownego źródła, postanowiły je zniszczyć. Diabeł niósł z Tatr potężny kamień, aby go na nie zrzucić. Kiedy już był pod szczytem Jaworzyny a niedaleko Krynicy, zapiał kur. Diabeł kamień puścił i leży tu do dziś.
Z legendą związane są pamiątki…
Z wdzięczności za to, że w Krynicy biją życiodajne mineralne źródełka, mieszkańcy i kuracjusze ufundowali na Górze Parkowej figurkę Matki Boskiej. Jest to „Leśne Sanktuarium Maryjne”. A na stoku Jaworzyny można podziwiać tatrzański kamień.
Kiedyś to był bardzo uczęszczany szlak, wszyscy chodzili z Krynicy na Jaworzynę obok kamienia. Teraz wjeżdżają kolejką gondolową, pieszo chodzi mało kto