Muszyna
Ruiny zamku, czyli Baszta

W 2012 roku przy unijnym wsparciu wokół ruin muszyńskiego zamku na wzgórzu Koziejówka powstał Park „Baszta”. Zbocza góry porośnięte są lasem. Do ruin prowadzą łagodnie wyprofilowane ścieżki
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Muszyna. Ruiny zamku, czyli Baszta
Do czasów współczesnych zostały tylko fragmenty murów od strony południowej, oraz stercząca ściana wieży w pobliżu przekopu.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Ruiny zamku w uzdrowisku Muszyna wznoszą się na południowym krańcu pasma Koziejówki. Znajdują się na wysokości 60 metrów ponad doliną Popradu i jego dopływów – Szczawnika i Muszynki. Ruiny zamku popularnie nazywane są Basztą.

Z badań archeologicznych przeprowadzonych w latach 1973-74 wynika, że pierwszym obiektem wznoszącym się w tym miejscu był drewniany gródek z XI wieku zbudowany przez Bolesława Śmiałego. W XIV wieku gródek został wzmocniony kamieniami i częściowo obmurowany. Zamek powstały około 1390 roku na niższym szczycie Koziejówki (527 mn.p.m.) miał za zadanie bronić granicy i szlaków handlowych oraz pełnić funkcje komory celnej. To obronne miejsce zabezpieczone było z trzech stron stromymi stokami, otoczone kamiennym murem i przekopem przez który przerzucono most zwodzony. Do zamku wjeżdżało się przez bramę umieszczoną w czterobocznej wieży wprost na dziedziniec. Przy nim postawiono piętrowy dwór starosty. Twierdza była rezydencją biskupiego Państwa Muszyńskiego.

Zostały tylko ruiny

W 1474 roku została niemal całkowicie zniszczona podczas najazdu na Polskę, węgierskiego króla Macieja Korwina. Nakazem traktatu zawartego w Starej Wsi zamek został odbudowany w stylu renesansowym przez Węgrów. Pod koniec XVI wieku ten nowy obiekt spłonął. Odbudowano go ponownie i od czasów odbudowy pełnił wyłącznie rolę strażnicy. Wraz z rozwojem techniki wojskowej, jego ranga malała. W okresie rozbiorów nastąpiła jego całkowita dewastacja. Do czasów współczesnych zostały tylko fragmenty murów od strony południowej, oraz stercząca ściana wieży w pobliżu przekopu.

Efekty najnowszych wykopalisk

W 1991 roku i w latach 1997 -98 podczas prac wykopaliskowych odkryto i zabezpieczono resztki sklepienia oraz mury wieży zamkowej. Od 2007 roku na zamku ponownie prowadzono badania archeologiczne. Dzięki nim częściowo rozpoznano plan założenia, kolejne fazy jego budowy, ślady przebudowy i napraw. Pozyskano też wiele cennych przedmiotów pozwalających na odtworzenie poziomu życia mieszkańców. W 2010 roku odsłonięto znaczną część budynku rezydencjalnego.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!