Muszyna
Ruiny zamku, czyli Baszta

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Ruiny zamku w uzdrowisku Muszyna wznoszą się na południowym krańcu pasma Koziejówki. Znajdują się na wysokości 60 metrów ponad doliną Popradu i jego dopływów – Szczawnika i Muszynki. Ruiny zamku popularnie nazywane są Basztą.
Z badań archeologicznych przeprowadzonych w latach 1973-74 wynika, że pierwszym obiektem wznoszącym się w tym miejscu był drewniany gródek z XI wieku zbudowany przez Bolesława Śmiałego. W XIV wieku gródek został wzmocniony kamieniami i częściowo obmurowany. Zamek powstały około 1390 roku na niższym szczycie Koziejówki (527 mn.p.m.) miał za zadanie bronić granicy i szlaków handlowych oraz pełnić funkcje komory celnej. To obronne miejsce zabezpieczone było z trzech stron stromymi stokami, otoczone kamiennym murem i przekopem przez który przerzucono most zwodzony. Do zamku wjeżdżało się przez bramę umieszczoną w czterobocznej wieży wprost na dziedziniec. Przy nim postawiono piętrowy dwór starosty. Twierdza była rezydencją biskupiego Państwa Muszyńskiego.
Zostały tylko ruiny
W 1474 roku została niemal całkowicie zniszczona podczas najazdu na Polskę, węgierskiego króla Macieja Korwina. Nakazem traktatu zawartego w Starej Wsi zamek został odbudowany w stylu renesansowym przez Węgrów. Pod koniec XVI wieku ten nowy obiekt spłonął. Odbudowano go ponownie i od czasów odbudowy pełnił wyłącznie rolę strażnicy. Wraz z rozwojem techniki wojskowej, jego ranga malała. W okresie rozbiorów nastąpiła jego całkowita dewastacja. Do czasów współczesnych zostały tylko fragmenty murów od strony południowej, oraz stercząca ściana wieży w pobliżu przekopu.
Efekty najnowszych wykopalisk
W 1991 roku i w latach 1997 -98 podczas prac wykopaliskowych odkryto i zabezpieczono resztki sklepienia oraz mury wieży zamkowej. Od 2007 roku na zamku ponownie prowadzono badania archeologiczne. Dzięki nim częściowo rozpoznano plan założenia, kolejne fazy jego budowy, ślady przebudowy i napraw. Pozyskano też wiele cennych przedmiotów pozwalających na odtworzenie poziomu życia mieszkańców. W 2010 roku odsłonięto znaczną część budynku rezydencjalnego.
Dodaj komentarz