Głebokie
Mineralne źródło św. Kingi
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Nieopodal uzdrowiska Piwniczna-Zdrój znajduje się wieś Głębokie. Słynie ona ze źródła wody mineralnej.
W wąskiej dolince potoku Głęboczanka, pasterz Michał Cięciwa, odkrył źródła wody mineralnej. Był to 1814 rok. Były one jednymi z pierwszych źródeł leczniczej wody w dolinie Popradu. W 1860 roku dr Onufry Trembecki przeprowadził pierwsze badania tych wód. Trembecki był lekarzem zdrojowym w Szczawnicy. W 1882 roku dr Bronisław Radziszewski, profesor chemii Uniwersytetu Lwowskiego dokonał ich analizy chemicznej.
Pierwsza pijalnia
W 1877 roku właściciel ziemski F. Jadek zagospodarował teren i zaczął eksploatować źródła. Obudował je kamienną cembrowiną i postawił częściowo murowany budynek, nakryty solidnym drewnianym dachem. Amatorzy wodolecznictwa wynajmowali pokoje i leczyli się na własną rękę, bo nie było tu lekarza zdrojowego. Pijalnia przetrwała do 1934 roku, kiedy to pożar i wielka powódź zniszczyły urządzenia zdrojowe. Źródła ponownie zagospodarowano w 1971 roku i wykonano trzy nowe odwierty, a pijalnię zadaszono. Miejsce to nazwano Zdrojem św. Kingi. Niestety po raz kolejny miejsce zostało zdewastowane, ponieważ stało na uboczu wsi i nie było dozorowane. W 2007 roku powstało Stowarzyszenie Młodów-Głębokie, które zaopiekowało się tym miejscem.
Po wodę do zdroju
Zmineralizowana woda z tego źródła zalecana jest do picia i kąpieli przy wielu schorzeniach: nerwicach, chorobach wrzodowych, chorobach dróg oddechowych… Źródło jest ciągle okupowane: przyjeżdżają ludzie z butelkami, kanistrami… a woda powolutku cieknie. Czas oczekiwania można wykorzystać na degustację miejscowych potraw w pobliskim bufecie. Można posiedzieć i odpocząć z dala od miejskiego zgiełku. Powyżej bufetu są altany z ławeczkami.
W parku nad zdrojem
Ponad altanami rozciąga się na stoku niewielki park. Po nim prowadzą liczne ścieżynki spacerowe. Przy tych ścieżkach stoją kamienne głazy z napisami przypominającymi o niektórych wydarzeniach z życia św. Kingi. Wygląda to jak Droga Krzyżowa. Na jej początku postawiono i poświęcono w 2008 roku pomnik św. Kingi, patronki tutejszych źródeł.
Dodaj komentarz