Jantarnyj
Pamięć masakry na brzegu Bałtyku

Autor: Adam Gąsior
Pomnik poświęcony ofiarom marszu śmierci i masakry w Palmnicken składa się z trzech wydłużonych rąk, na których wyryto numery obozowe. Symbolizują one tysiące zgładzonych więźniów.
fot: Adam Gąsior
Jantarnyj. Pamięć masakry na brzegu Bałtyku
Dzieło dłuta Franka Meislera, to największy w Rosji monument upamiętniający Holokaust. Na uwagę zasługuje fakt, że powstał z prywatnych funduszy.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Niedaleko brzegu, w rosyjskim kurorcie Jantarnyj (Янтарный; dawna nazwa to Palmniki, Palmnicken) w obwodzie Kaliningradzkim, od dwóch lat stoi wysoki pomnik. Jest on poświęcony około trzem tysiącom więźniarek i więźniów (Żydów polskich) z obozu Stuthoff, których tutaj właśnie w styczniu 1945 roku wymordowali Niemcy.

Najpierw chcieli utopić więźniów w starej sztolni kopalni bursztynu, potem jednak zabili ich na plaży i w zamarzniętych wodach Bałtyku. Przeżyło jedynie szesnaście osób (15 dziewcząt i 1 mężczyzna). Przez lata w miejscu tragedii umieszczona była tablica o treści: Wieczna pamięć sowieckim ludziom, którzy zginęli z rąk niemieckich faszystów.

Pomnik Ofiar HolokaustuJantarnym, upamiętniający tę tragedię, odsłonięto 30 stycznia 2011 roku. Powstał on dzięki staraniom Vladimira Katzmana i Społecznej Inicjatywy na rzecz Zachowania Pamięci Ofiar Holokaustu w Palmnicken. Dzieło dłuta Franka Meislera, to największy w Rosji monument upamiętniający Holokaust. Na uwagę zasługuje fakt, że powstał z prywatnych funduszy. Autor pomnika urodził się o w Gdańsku w 1929 r. W sierpniu 1939 r. znalazł się w grupie dzieci żydowskich, którym pozwolono wyjechać z Niemiec do Wielkiej Brytanii. Jego rodzice zostali aresztowani i zginęli w Auschwitz. Meisler studiował architekturę na Uniwersytecie w Manchesterze, uczestniczył w projektowaniu i budowie lotniska London-Heathrow. W 1960 r. zamieszkał w Izraelu. Jego najsłynniejsze dzieła to posąg Ben Guriona w Izraelu, pomnik żydowskich dzieci przywiezionych do Anglii z Niemiec (w Londynie).

Warto wiedzieć

Pomnik poświęcony ofiarom marszu śmierci i masakry w Palmnicken składa się z trzech wydłużonych rąk, na których wyryto numery obozowe. Symbolizują one tysiące zgładzonych więźniów.

Dodano: 6 kwietnia 2013; Aktualizacja 29 lutego 2020;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij