Jantarnyj
Pamięć masakry na brzegu Bałtyku
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Niedaleko brzegu, w rosyjskim kurorcie Jantarnyj (Янтарный; dawna nazwa to Palmniki, Palmnicken) w obwodzie Kaliningradzkim, od dwóch lat stoi wysoki pomnik. Jest on poświęcony około trzem tysiącom więźniarek i więźniów (Żydów polskich) z obozu Stuthoff, których tutaj właśnie w styczniu 1945 roku wymordowali Niemcy.
Najpierw chcieli utopić więźniów w starej sztolni kopalni bursztynu, potem jednak zabili ich na plaży i w zamarzniętych wodach Bałtyku. Przeżyło jedynie szesnaście osób (15 dziewcząt i 1 mężczyzna). Przez lata w miejscu tragedii umieszczona była tablica o treści: Wieczna pamięć sowieckim ludziom, którzy zginęli z rąk niemieckich faszystów.
Pomnik Ofiar Holokaustu w Jantarnym, upamiętniający tę tragedię, odsłonięto 30 stycznia 2011 roku. Powstał on dzięki staraniom Vladimira Katzmana i Społecznej Inicjatywy na rzecz Zachowania Pamięci Ofiar Holokaustu w Palmnicken. Dzieło dłuta Franka Meislera, to największy w Rosji monument upamiętniający Holokaust. Na uwagę zasługuje fakt, że powstał z prywatnych funduszy. Autor pomnika urodził się o w Gdańsku w 1929 r. W sierpniu 1939 r. znalazł się w grupie dzieci żydowskich, którym pozwolono wyjechać z Niemiec do Wielkiej Brytanii. Jego rodzice zostali aresztowani i zginęli w Auschwitz. Meisler studiował architekturę na Uniwersytecie w Manchesterze, uczestniczył w projektowaniu i budowie lotniska London-Heathrow. W 1960 r. zamieszkał w Izraelu. Jego najsłynniejsze dzieła to posąg Ben Guriona w Izraelu, pomnik żydowskich dzieci przywiezionych do Anglii z Niemiec (w Londynie).
Warto wiedzieć
Pomnik poświęcony ofiarom marszu śmierci i masakry w Palmnicken składa się z trzech wydłużonych rąk, na których wyryto numery obozowe. Symbolizują one tysiące zgładzonych więźniów.
Zajrzyj na te strony:
- autor jest redaktorem naczelnym Magazynu Turystycznego Wasze Podróże
Dodaj komentarz