Uzbekistan
Perły Jedwabnego Szlaku

Wiele z potężnych niegdyś ośrodków zostało zasypanych przez piaski pustyni i ciągle czeka na odkrycie przez archeologów. Perłami dawnego Jedwabnego Szlaku są dziś zabytkowe uzbeckie miasta: Buchara, Samarkanda, Chiwa. One właśnie są celem mojej podróży.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Uzbekistan. Perły Jedwabnego Szlaku
Chyba niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z faktu, że cywilizacja, kultura i nauka na terenach Azji Środkowej rozwijały się już w czasach Babilonu, Egiptu faraonów, później antycznej Grecji i Rzymu.
  • Uzbekistan. Perły Jedwabnego Szlaku
  • Uzbekistan. Perły Jedwabnego Szlaku
  • Uzbekistan. Perły Jedwabnego Szlaku
  • Uzbekistan. Perły Jedwabnego Szlaku
  • Uzbekistan. Perły Jedwabnego Szlaku
  • Uzbekistan. Perły Jedwabnego Szlaku
  • Uzbekistan. Perły Jedwabnego Szlaku
  • Uzbekistan. Perły Jedwabnego Szlaku
  • Uzbekistan. Perły Jedwabnego Szlaku
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Był to najdłuższy lądowy szlak handlowy w dziejach. W czasach starożytności i średniowiecza, a praktycznie aż do upowszechnienia się transkontynentalnej żeglugi morskiej łączącej Europę z Indiami i Dalekim Wschodem, tj. od II w. p.n.e. do  XVI ?XVII w. n.e., jedyna droga, jaką towary z Chin ? przede wszystkim jedwab, od którego pochodzi nazwa tego szlaku, ale także żelazo i papier oraz inne towary, m.in. dywany, trafiały do Europy.

A w drugą stronę przewożono złoto, pachnidła, rośliny uprawne. Kupieckie karawany pokonywały tysiące kilometrów tych trudnych i niebezpiecznych dróg wiodących przez górskie przełęcze, m.in. Pamiru oraz pustynie Azji Środkowej i ówczesne w niej starożytne państwa Baktrii, Chorezmu, Sogdiany, a dalej m.in. Persji i Syrii. I chociaż znaczenie Jedwabnego Szlaku zmalało około VIII w. w związku z ekspansją na tereny środkowoazjatyckie ludów tureckich, to jeszcze przez kilka wieków było ogromne. Łączył on bowiem także m.in. Indie z Rusią, a przez nią innymi krajami ówczesnej Europy.

Wielki ? bo tak nazywa się go w Azji ? Jedwabny Szlak przebiegał, w zależności od sytuacji politycznej i militarnej oraz zapotrzebowania na towary, różnymi trasami, których ?nitki? odległe nierzadko o setki kilometrów, odgałęziały się lub przecinały. Np. północna prowadziła  przez tereny obecnego Kirgistanu i Kazachstanu m.in. przez Czymkent ? z odgałęzieniem na południe: na Taszkent, Samarkandę i Termez ? wzdłuż nurtu Syr Darii do Jeziora Aralskiego i jego północnym brzegiem, lub w poprzek wodą, dalej na zachód. Środkowa Doliną Fergany przez uzbecką dziś Kokandę i tadżycki Pendżykent do Samarkandy, Buchary, Chiwy i także dalej.  Południowa zaś, przez górskie przełęcze oraz doliny obecnego Tadżykistanu i Afganistanu, do uzbeckiego Termezu i Karszi, ale również Samarkandy, Nawoi, Buchary ? z południowym odgałęzieniem do turkmeńskiego Aszchabadu ? również przez Chiwę i Urgencz.

Na Jedwabnym Szlaku, zwłaszcza zaś na jego skrzyżowaniach i rozgałęzieniach, rozwijały się, przeważnie już wcześniej istniejące miasta. Bo chyba niewielu ludzi, nie tylko u nas, zdaje sobie sprawę z faktu, że cywilizacja, kultura i nauka na terenach Azji Środkowej rozwijały się już w czasach Babilonu, Egiptu faraonów, później antycznej Grecji i Rzymu. Wiele z tych, potężnych niegdyś ośrodków, popadło później w ruinę lub zostało zasypanych przez piaski pustyń i ciągle czeka na odkrycie przez archeologów. Sporo jednak zachowało się. Prawdziwymi perłami dawnego Wielkiego Jedwabnego Szlaku są nadal najsławniejsze dziś, zabytkowe uzbeckie miasta: Buchara, Samarkanda, Chiwa i kilka innych. One właśnie były celem mojej podróży.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 2 listopada 2010; Aktualizacja 4 kwietnia 2012;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Jedwabny Szlak

Jedwabny Szlak

Był to najdłuższy w dziejach lądowy szlak handlowy. W czasach starożytności i w średniowieczu łączył Europę z Dalekim Wschodem...

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij