Roulos
Pierwsza stolica imperium Khmerów
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Gdy w 802 roku n.e. Dżajawarman II (panował w latach 802-850) ogłaszał na szczycie Phnom Kulen w Świętych Górach powstanie zjednoczonego królestwa Khmerów, a siebie królem-bogiem, nie przewidywał chyba, że daje początek imperium, które przez kilka wieków będzie jedną z potęg ówczesnego świata.
W szczycie rozwoju, za panowania króla Dżajawarmana VII (1181-1219), obejmowało ono nie tylko ziemie obecnej Kambodży, ale również Laosu, Tajlandii, Wietnamu, część Birmy oraz Półwyspu Malajskiego.
Miejsce, w którym mieszka Hari-Hara
Na stolicę pierwszego królestwa wybrał ?miejsce, w którym mieszka Hari-Hara?, hinduistyczne bóstwo łączące atrybuty bogów Wisznu i Sziwy. I taką nazwę: Hariharalaja, otrzymało miasto. Oddalone obecnie o kilkanaście kilometrów od późniejszej, młodszej o wiek, sławnej średniowiecznej stolicy Imperium Khmerów, Angkor oraz również kilkanaście km na wschód od współcześnie głównego miasta regionu, Siem Reap. Zbudowany z drewna pałac, domy mieszkalne i inne obiekty świeckie tamtejszej stolicy nie przetrwały do naszych czasów. Pochłonęła je dżungla po przeniesieniu stolicy na nowe miejsce, a następnie upadku królestwa.
Siedem świątyń w zespole Roulos
Zachowały się natomiast, i to w niezłym stanie, ruiny części jej kamiennych świątyń najstarszego ich zespołu ? Roulos ? w obecnym Parku Archeologicznym Angkor. Pochodzą one z czasów rządów wnuka Dżajawarmana II, króla Indrawarmana I (877 -889 r. ), a także jego następcy, Jasowarmana I (889-908), który stolicę przeniósł do Angkoru. W zespole świątynnym Roulos znajdują się obecnie ruiny siedmiu świątyń, przy czym obok jednej z nich czynny jest mały klasztor i szkoła dla młodych mnichów. Za najważniejsze i najlepiej zachowane uważane są trzy.
Preah Ko ? światynia Byka
Najstarszą, zbudowaną przez Indravarmana I w 879 roku, jest świątynia Preah Ko ? Świętego Byka, poświęcona bogu Sziwie. Jest ona zarazem pierwszą, klasyczną budowlą khmerską. Jej nazwa pochodzi od znajdujących się tu trzech posągów świętego byka Nandu. Miejsce to miało ogromne znaczenie, gdyż właśnie w nim założony został Indratataka ? Staw Indry, który zapoczątkował ogromny khmerski program melioracyjny: gromadzenia wody na okresy suszy oraz budowy architektury wodnej. Stał się on podstawą późniejszej potęgi imperium.
Dodaj komentarz