Angkor
Sras Srang – podstawa potęgi Khmerów
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
„Królewskie kąpielisko”, bo tak tłumaczy się khmerską nazwę Sras Srang, a w wersji angielskiej Srah Srang, sąsiaduje przez drogę z kompleksem świątynnym Banteay Kdei. To jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w całym Angkor.
Nad sporym zbiornikiem wodnym o rozmiarach 350 x700 m znajduje się taras wykonany z laternitu. Prowadzą z niego kamienne schody aż do tafli wody w której, dodam, chętnie popołudniami kąpią się bawoły. Brzegu strzegą kamienne lwy, oddziela go także balustrada – również kamienne węże Nada – zakończone trzygłowymi kobrami. Starych, wykutych w kamieniu dekoracji, jest tu więcej: święty ptak Garuda oraz ogony innych ptaków, a także stylizowane węże.
Atmosfera do medytacji
Jest to przepiękne miejsce do medytacji, zwłaszcza o zachodzie słońca. W przeszłości na tym tarasie stał pawilon medytacyjny, zaś cały obiekt należał do buddyjskiego klasztoru. Pośrodku jeziora znajduje się podobno wysepka, a na niej ruiny innego pawilonu. Być może dosyć wysoki poziom wody nie pozwolił mi jej jednak dostrzec. Trochę zagadkowa jest przeszłość tego jeziora. Wspomniany taras, balustradę oraz rzeźby nad nim zbudował w X wieku Kavindraraimathan, sławny architekt króla Rajendravarmana II. Ale nabrzeża z piaskowca wykonane zostały w czasach króla Jayavarmana VII, czyli na przełomie XII i XIII wieków.
Dobrobyt zbudowany na wodzie
Równoczesne jednak miejscowy przewodnik zapewniał mnie, że wcześniej był to jeden z trzech pierwszych sztucznych zbiorników wody zbudowanych w VIII wieku, które zapoczątkowały późniejszą potęgę Khmerów. Wymyślili oni bowiem – to fakt historyczny o ogromnym znaczeniu – sposób gromadzenia wody w okresach pory deszczowej i wykorzystywania jej do nawadniania pół ryżowych w okresach suszy. A to zapewniło im niezależność żywnościową oraz poszukiwany artykuł spożywczy na sprzedaż, co stało się źródłem ich bogactwa, a następnie potęgi. Dziś jest to urocze miejsce, coraz chętniej odwiedzane przez turystów przyjeżdżających do Angkoru. Zaś sąsiedztwo z kompleksem świątynnym Banteay Kdei pozwala kończyć jego zwiedzanie właśnie nad Srah Srang.
Dodaj komentarz