Przerwanki
Samotna śluza na rzeczce Sapina

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Przerwanki to wieś położona jest nad jeziorem Gołdopiwo. Lat temu wiele byłam tam na obozie harcerskim, dlatego gdy znalazłam się w tych stronach, zajrzałam tu z przyjemnością.
Jezioro jest spore (1070 ha), bardzo ładne, czyste, znajduje się w strefie ciszy. Baza harcerska należąca do hufca ZHP w Otwocku, jak kiedyś, znajduje się w lesie na północnym brzegu. W pewnej odległości od wsi i od lokalnej ciekawostki ? śluzy Przerwanki ? znajdującej się na rzeczce Sapina. Działającej, lecz używanej rzadko, bo ruch żaglowy tu niewielki ? przepłynięcie z Wielkich Jezior na Gołdopiwo jest czasochłonne (trzeba pokonać od jeziora Święcajty do jeziora Gołdopiwo 29 km szlaku wodnego) i możliwe tylko dla jachtów o zanurzeniu nie przekraczającym pół metra, w dodatku nie wolno tu używać silników spalinowych. Łodzie motorowe na jezioro Gołdopiwo wstępu nie mają. A kajak prościej przenieść.
Pamiątka po niedokończonej inwestycji
Śluzę wybudowali Niemcy w roku 1910. Jej powstanie związane było z budową Kanału Mazurskiego, który miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z rzeką Pregołą, a nią ? z Bałtykiem. Łączna długość nigdy nie ukończonego kanału od miejscowości Mamerki nad jeziorem Mamry do rzeki Łyny (wpada do Pregoły) na terenie obwodu kaliningradzkiego wynosi 51 km z czego do Polski należy 22 km. Leżące powyżej śluzy jezioro Gołdopiwo miało być w tym projekcie zbiornikiem rezerwowym a śluza miała regulować przepływ wody z jeziora rzeczką Sapiną do Wielkich Jezior. Śluza ma długość 25 metrów i szerokość 4 metrów i spiętrza wodę na o metr.
Urokliwy szlak
Kilka słów należy się tu rzeczce Sapinie, która jest urokliwym szlakiem kajakowym. Rzeczka ma długość prawie 37 km, a jej głębokość raczej nie przekracza 1 m. Jejźródła znajdują się w Puszczy Boreckiej i łączy jeziora Boćwinka, Żywy, Sołtmany, Żywki, Kruklin, Patelnia, Gołdopiwo, Wilkus, Pozezdrze, Stręgiel i wpada do jeziora Święcajty. Spływ kajakowy jest możliwy od miejscowości Kruklin nad jeziorem o tej samej nazwie i liczy 35 kilometrów. Szlak prowadzi w połowie rzeką, w połowie przez jeziora i jest w sam raz na dwa dni. Po drodze warto zatrzymać się przy ruinach wiaduktu kolejowego nad Sapiną w Grądach Kruklaneckich, gdzie jest punkt widokowy, właśnie przy zabytkowej śluzie w Przerwankach oraz przy zabytkowej rybaczówce w tej samej wsi. Spływ rozsądnie skończyć we wsi Ogonki nad jeziorem Święcajty, ale chętni i odważni mogą popłynąć przez jez. Mamry do Węgorzewa. Spływ jednodniowy można rozpocząć właśnie przy śluzie w Przerwankach. Do pokonania będzie wówczas ok. 18 km.
Warto wiedzieć
Śluza Przerwanki czynna jest od maja do październik codziennie w godz. 9- 17. Śluzowanie poza tymi godzinami nie jest możliwe.
Dodaj komentarz