Cavo Gkreko
Przyrodniczą ścieżką do plaży Konnos

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Do plaży Konnos idziemy ścieżką od strony cerkiewki Agioi Anargyroi, biało-błękitnej świątynki na urwisku. Jej dziwne wezwanie odnosi się do świętych, którzy za swe medyczne usługi nie biorą pieniędzy. Piszę o niej w odrębnym artykule.
Ścieżka wiedzie skrajem wysokiego nadmorskiego klifu i jest jedną z dziewięciu (łączna ich długość wynosi 16 km) przyrodniczych szlaków turystycznych w Narodowym Parku Leśnym Cavo Gkreko. Klif porastają krzaki i suchorosty ? z większych odróżniam sosny, jałowce fenickie i eukaliptusy. Nie ma ich wiele, zresztą listopadowa pora nie sprzyja wegetacji, wszystko pozostaje w uśpieniu. Niemniej spacer jest przyjemny, choć krótki: zajmuje nieco ponad pół godziny. Docieramy do plaży, nad którą powiewa błękitna flaga. Powiewa o tej porze roku w przenośni. W pochmurny listopadowy poranek nikt się nie kąpie, nikt nie opala. Błękitna flaga jest jednak zaszczytnym wyróżnieniem przyznawanym najczystszym, najbezpieczniejszym i najlepiej zorganizowanym kąpieliskom.
Konnos uznawana jest za jedną z najbardziej malowniczych plaż na Cyprze. Leży między Cavo Gkreko a Protaras, cztery kilometry na wschód od Agia Napa (Ayia Napa). Znajduje się w głebokiej zatoce, którą wysokie klify osłaniają przed silnymi wiatrami. Na długości 200 metrów i szerokość 35 metrów pokryta jest drobnym, złotym piaskiem, woda jest spokojna, nie ma tu fal. W sezonie plaża jest strzeżona w godz. 10-18, można wynająć sprzęt pływający, leżaki, parasole. Ponad nią usadowiło się kilka hoteli, są bary i restauracje. Miejsce ładne, choć listopadowo bezludne.
Warto wiedzieć
Nasza ścieżka przyrodnicza (także dostępna dla rowerów) przekracza plażę Konnos i prowadzi do Jaskiń Cyklopów, przy których zorganizowano miejsce piknikowe. Tam jednak nie udało mi się już dotrzeć.
Jakże inaczej ta plaża wygląda późną jesienią. Pamiętam ją z maja: była gwarna, słoneczna a wokół było zielono.