Ropica Polska
Święta Barbara, patronka nafciarzy

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W miejscowości Ropica Polska, przy drodze nr 28 między Gorlicami a Grybowem, ale tuż za granicą tego pierwszego miasta stoi kapliczka ? figura św. Barbary, patronki górników.
Dlaczego górników? Wcale nie tak dawno temu na wzgórzu Magdalena, na granicy Gorlic i Ropicy działała duża kopalnia ropy naftowej. Teraz jest tam naftowy skansen. Zresztą ? nazwa Ropica mówi za siebie. Sąsiednia gmina to Ropa. Tak samo nazywa się rzeka, która płynie za kapliczką w dolinie.
Patronka górników
Po tym jak w 1853 roku w Lwowskim szpitalu Ignacy Łukasiewicz zapalił pierwszą lampę naftową, sprawy nabrały tempa. Już rok później rada miasta Gorlice zapaliła ? również skonstruowaną przez Łukasiewicza ? pierwszą na świecie uliczną lampę naftową. W okolicy odkryto bogate złoża ropy i zaczęto ją wydobywać na dużą skalę. A zatrudnieni przy wydobyciu górnicy przynieśli ze sobą kult swej patronki, św. Barbary.
Patronka dobrej śmierci i trudnej pracy
Kapliczkę w Ropicy Polskiej w roku 1888 wystawili państwo Michał i Maria Nowakowie. Jednak posąg świętej jest starszy, pochodzi z XVIII w., a zrobiono go z piaskowca pińczowskiego. Święta Barbara, w koronie, w jednej ręce trzyma kielich, w drugiej miecz ? to jej atrybuty. Pierwotnie rzeźba stała we wnęce fasady kościoła Narodzenia NMP w Gorlicach (bazylika), a po pożarze miasta w XIX w. obok świątyni. Figurę parafianie podarowali mieszkańcom Ropicy Polskiej, a ci umieścili ją na ufundowanym przez wspomnianych małżonków cokole z płaskorzeźbioną postacią Chrystusa. Po bokach kapliczki rosną dwa jesiony. Chyba równie wiekowe jak ona.
Patronka nafciarzy
W czasach największego rozkwitu górnictwa naftowego w Gorlickiem, 4 grudnia w święto patronki górników (ale też geologów i kamieniarzy) gromadziły się wokół kapliczki całe rodziny nafciarzy. Dziś też zdobią ją kwiatki. W większości sztuczne ? niestety.
Warto wiedzieć
Po przeciwnej, wschodniej stronie Gorlic, we wsi Libusza przy drodze do Lipinek stoi inna figura świętej Barbary. Nakazał ja tu postawić w 1872 r. hr. Adam Skrzyński, właściciel kopalni ropy naftowej, z okazji otwarcia rafinerii nafty w Libuszy.
Dodaj komentarz