Rzym
Siedzi żebrak przed szpitalem Św. Ducha

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Zakapturzony, owinięty peleryną, siedzi na skrzyżowanych nogach, skulony w sobie. Jest stary. Spod kaptura z trudem dojrzeć można brodatą twarz. Nieruchomy. Bezimienny.
Wpatrzony w jakiś nieznany punkt. Odizolowany od otaczającego go świata. W geście proszalnym wyciągnięta dłoń przejmuje głęboką ludzką ekspresją. Siedzi żebrak unieruchomiony w brązowej rzeźbie. Przypomina średniowiecznego wagabundę, dziada proszalnego włóczącego się po świecie.
Figura żebraka umieszczona została nie bez kozery w rogu, tuż przy wejściu do rzymskiego szpitala Świętego Ducha in Sassia w Rzymie. Miejsce odwołuje się do chrześcijańskiej idei okazywania biednym, starym i chorym miłosierdzia, nakazu traktowania żebraków z szacunkiem i współczuciem.
Szpital powstał w miejscu opuszczonego, powstałego w VIII wieku schroniska dla angielskich pielgrzymów „Schola Saxonum”, z kościołem Santa Maria in Sassia. W 1200 roku papież Innocenty III przekazał ten kościół szpitalowi, którego przełożonym został Gwidon z Montpellier, założyciel bractwa szpitalników (1195 r.) przekształconego w religijny zakon rycerski w 1198 r. przez papieża Innocentego III – zakon św. Ducha. W bulli „Inter opera pietatis” tak papież Innocenty III sformułował nieformalny kodeks chrześcijańskiego miłosierdzia: Wśród uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia, które, według św. Pawła, otrzymały obietnicę życia teraz i w przyszłości, Pismo Święte zaleca często i w sposób szczególny cnotę gościnnej opieki? Cnota ta, daje pokarm głodnym, napój spragnionym, schronienie przybyszom, odzież nagim i nie tylko zadowala się odwiedzeniem chorych, ale przyjmując jakby na siebie ich słabości, otacza ich matczyną troską… Dzięki tej cnocie dokonuje się wspaniała wymiana: nietrwałe dobra tego świata są zamieniane na dobra wieczne; bowiem oddając je w ręce biednych, gromadzimy skarb w niebie… Jałmużnik ofiarowując żebrakowi datek zyskiwał obietnicę zbawienia.
Warto wiedzieć
* Szpital Świętego Ducha in Sassia (Ospedale Santo Spirito in Sassia) znajduje się bardzo blisko Watykanu. Wystarczy przejść przez most na Tybrze (Ponte Vittorio Emanuele II), sąsiadujący z Mostem św. Anioła. Ogromny kompleks szpitala rozciąga się wzdłuż Lungotevere in Sassia.
* Sassia to nazwa rzymskiej dzielnicy.
Dodaj komentarz