Javorník
Siedziba wrocławskich biskupów
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Fortyfikacje na wzgórzu nad dzisiejszym Javornikiem strzegły śląskiej, kiedy rządzili tu jeszcze Piastowie, a gotyckie zamczysko powstało tu w XIV wieku. Dziś nie ma po nim wiele śladów, zburzyli je prawdopodobnie husyci.
Potężny zamek, który obrali sobie za letnią siedzibę biskupi wrocławscy, powstał w XVI wieku, a jego budowę prowadził biskup Jan Thurzo. Zamek nazwano imieniem Jana Chrzciciela, patrona Wrocławia i wrocławskiego biskupstwa. Teraz to Jánský Vrch, dawniej Johannesberg.
Biskupie ogrody, biskupie koncerty
W połowie XVIII wieku biskup Filip Gotthard von Schaffgotsch przebudował zamek w modnym stylu barokowym, założył francuskie ogrody. Tu też osiadł, gdy został skazany na banicję po tym jak poparł Habsburgów w przegranym przez nich konflikcie z Prusami o Śląsk. Z jego inicjatywy wybudowano salę koncertową, która stała się osią kulturalnego życia biskupiej siedziby. Przez prawie trzydzieści lat pracował tu i prowadził kapelę zamkową wybitny kompozytor, skrzypek i dyrygent Karel Ditters z Dittersdofu, jeden z twórców niemieckiej opery komicznej.
Co widać z zamkowego wzgórza
Obecny kształt budowli jest wynikiem przebudowy w początku XIX wieku. Z tego okresu pochodzą założenia ogrodowe na stokach wzgórza, tarasy widokowe i obiekty gospodarcze. Z tarasów roztacza się ładny widok na okoliczne pasma Sudetów (Góry Złote, Rychlebske Vrchy oraz śląskie równiny z jeziorami Nyskim i Otmuchowskim. W dole niewielkie miasteczko Javornik (dawniej Jauernig).
Dwie trasy zwiedzania
Zwiedzanie zamku zorganizowano w dwóch etapach. Pierwsza trasa (ok. 50 min.) prowadzi przez pomieszczenia reprezentacyjne, kaplicę, salę koncertową. Pokazuje w większości XIX wieczne wyposażenie wnętrz, daje możliwość udziału w minikoncercie, pozwala obejrzeć unikalną w Czechach, licząca ponad 1200 eksponatów kolekcję fajek. Druga trasa (ok. 30 min) koncertuje się na zwiedzaniu gospodarskiego zaplecza zamku: kuchni, pomieszczeń dla służby, wewnętrznych dziedzińców.
Lampy na dziedzińcu
Na zewnętrznym dziedzińcu warto zwrócić uwagę na oświetlenie: są tu zrekonstruowane kilka lat temu lampy gazowe stanowią element unikalnej instalacji. Gaz doprowadzono na zamek w 1906 roku a gazowe żyrandole i lampy świeciły aż do 1945 roku, mimo że w 1932 doprowadzono tu elektryczność.
Warto wiedzieć
Należący do wrocławskich biskupów zamek od 1945 do 1984 roku miał nieuregulowaną sytuację prawną, kiedy to dokonano ostatecznego rozdziału majątków czeskiego i polskiego kościoła katolickiego, choć już 1959 roku przejęło go w zarząd państwo czechosłowackie. Od 2002 roku jest na liście czeskich zabytków.
Dodaj komentarz