Monte Pelmo
Skalny masyw wśród zielonych wzgórz

Pelmo, które zachwyciło mnie z trasy na Civettę, jest dziś na wyciągniecie ręki. Jest to maleńka grupa, która składa się z jednej potężnej góry i otaczających ją łagodnych trawiastych wzgórz.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Monte Pelmo. Skalny masyw wśród zielonych wzgórz
Wejście na Monte Pelmo nie jest w zasięgu przeciętnego turysty, na zdobywanie tego szczytu mogą sobie pozwolić tylko wytrawni alpiniści.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Pelmo, które zachwyciło mnie z trasy na Civettę, jest dziś na wyciągniecie ręki. Jest to maleńka grupa, która składa się z jednej potężnej góry i otaczających ją łagodnych trawiastych wzgórz.

Pelmo jest oddalone od innych grup górskich, co też daje możliwość oglądania ich z pewnej perspektywy. Kulmincją tego potężnego skalnego masywu jest Monte Pelmo (3168 m n.p.m.). Sąsiadujący nim i przedzielony wielką rozpadliną nazywaną La Fessura szczyt to Monte Pelmetto (2990 m n.p.m.).

Dla wspinacza, dla wędrowca

Wejście na Monte Pelmo nie jest w zasięgu przeciętnego turysty, na zdobywanie tego szczytu mogą sobie pozwolić wytrawni alpiniści. Wejście jest od strony Rif. Venezia. Droga nie jest typowo oznakowana i na ogół brak na niej ubezpieczeń. Jest też droga prowadząca z zachodu na wschód, ale jest ona trudna i należy bacznie uważać, aby na nią nie wdepnąć. Można też obejść grupę, ale to jest czasochłonne i miejscami droga trudniejsza. W tej grupie nie ma wielu możliwości turystycznych, a szlaki które są oznakowane numerami, nadają się dla każdego wędrowca.

Z przełeczy

Wybieram trasę z Passo Staulanza, a celem ma być schronisko Fiume. Przełęcz Staulanza łączy doliny Val Fiorentina i Val di Zoldo. Na przełęczy stoi elegancki pensjonat Rif. Staulanza. Nadal nie mogę pojąć, dlaczego w Dolomitach wiele pensjonatów nosi nazwę ?rifugio? czyli schronisko. Fakt, że są w nich miejsca noclegowe i restauracje, ale?

Do schroniska

Z parkingu pod pensjonatem przechodzimy na łąkę po przeciwnej stronie. Tu jest węzeł szlaków. Od razu należy iść w lewo (!), aby dojść do szlaku numer 472 w kierunku rif. Citta di Fiume. W drugą stronę prowadzi ten sam numer ale do rif. Venezia. Jest to najkrótsza i najbardziej widokowa droga do schroniska. Prowadzi wzdłuż północno ? zachodniej flanki Monte Pelmo. Początkowo droga wiedzie lasem, a następnie ścieżką po piargach. Ścieżka jest bardzo dobrze ułożona i oznakowana. Ze niej odchodzi w prawo dróżka po piargach, która pnie się w górę. Na początku jest oznaczona na czerwono ?ciro pelmo?. Prowadzi ona na przełęcz Forcella Forada, gdzie znajduje się kapliczka S. Antonio di Forada. Wygodniej jest tędy wracać, a do kapliczki podchodzić od schroniska. Za piargami ponownie wchodzimy w las i po krótkim podejściu widzimy już schronisko. Pięknie jest ono położone na trawiastym zboczu, na wysokości 1918 m n.p.m.  Z tarasu otwiera się panorama na Monte Pelmo z północno-zachodniej strony. Obok schroniska jest węzeł szlaków.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 19 grudnia 2011; Aktualizacja 7 czerwca 2020;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!