Dolomity
Palcem po mapie
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Dolomity są częścią głównego łańcucha Alp. W całości znajdują się na terenie Włoch. Ich granica jest ciągle powodem dyskusji wśród topografów.
Na północy tworzy ją równoleżnikowa dolina Val Pusteria (Pustertal). Oddziela je ona od głównej grani alpejskiej. Zachodnią granicą jest dolina Valle Isarco (Eisacktal). Poniżej miasta Bolzano łączy się z doliną Adige (Etach). Od wschodu ogranicza je dolina Piave. Północno-wschodnią część oddzielają od łańcucha Karnische Alpen dwie doliny: Val di Sesto (Sextenta ) i Val Padola. Od południa zamknięte są dolinami: Val di Fiemme i Val Travingolo. Sąsiadująca z Dolomitami grupa Catena dei Lagorai formalnie bywa do nich zaliczana. Różni się jednak budową i krajobrazem, więc wykracza poza zainteresowanie turystyczne.
Dolomity są bardzo dobrze zagospodarowane turystycznie, co pozwala każdemu turyście bezproblemowo odwiedzać te rejony. Dobra sieć dróg umożliwia dojazd do każdego niemal ich zakątka. Oprócz dróg głównych, istnieje sporo wąskich dróżek asfaltowych oraz bocznych o nawierzchni gruntowej. Pozwalają one na dojazd do niektórych parkingów przy dość wysoko położonych schroniskach. Coraz częściej jednak wiele tego typu dróg jest zamknięta ze względu na ochronę środowiska. Niektóre drogi są płatne – np. z Misuriny do Rifugio. Auronzo (ok. 20 euro) czy z Ponticello na przełęcz Passo Pratopiazza.
Główne węzły komunikacyjne to:
* na północy: S. Candido, Dobbiaco, Brunico,
* na południu: Pieve di Cadore, Belluno,
* na zachodzie: Bolzano, Bressanone.
Niemalże w środku Dolomitów jest duży węzeł komunikacyjny – Cortina d’Ampezzo. Do tej miejscowości kursują regularnie polscy przewoźnicy, ale tylko w zimie. Być może to się wkrótce zmieni?
Warto wiedzieć
* Dolomity rozciągają się równoleżnikowo – ok. 80 km; południkowo ok. – 70 km
* Na mapach podawane jest nazewnictwo dwujęzyczne: włoskie i niemieckie.
Dodaj komentarz