Dolomity
Historię znajdziesz na szlaku

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Całe Dolomity znajdują się na terytorium Włoch. Jednak historycznie jest to rejon ciągłego ścierania się wpływów włoskich od południa i germańskich (niemieckojęzycznych) od północy. Dobitne tego ślady znajdziemy w Dolomitach prawie na każdym kroku.
Efektem tego jest administracyjny przydział Dolomitów do dwóch różnych prowincji: Górnej Adygi (Trentino-Alto Adige lub Südtirol) i Wenecji (Veneto). Trentino-Alto Adige obejmuje północną i zachodnią część Dolomitów. Ma autonomię, a językami urzędowymi są włoski i niemiecki. Stolicą prowincji jest największe w rejonie miasto ? Bolzano (Bozen) w dolinie Adygi. Za stolicę całych Dolomitów uchodzi Cortina d?Ampezzo we włoskojęzycznej prowincji Veneto. W związku z tym sytuacja językowa w rejonie Dolomitów jest dość skomplikowana. Spory ?bałagan? jest w nazewnictwie szczytów, dolin itp. Mapy są opracowane dwujęzycznie, co też poniekąd utrudnia sprawne ich czytanie.
Zajmując się wędrowaniem po górach, często nie przywiązujemy większej wagi do ich histori. Inaczej jest w przypadku Dolomitów. Tu warto zapoznać się z historią ziem z których wyrastają te góry. Burzliwy bieg dziejów, szczególnie wydarzenia w czasie I wojny światowej, odcisnęły wyraźne piętno i pozostawiły ślady nie tylko w dolinach, ale i w górach, na wysokich graniach i szczytach.
Dawno temu?
Czasy Cesarstwa Rzymskiego to jedyny okres, kiedy na tych terenach nie było konfliktu interesów. Po rozpadzie Cesarstwa Dolomity zostały podzielone między Cesarstwo Niemieckie i królestwo Italii. Był to okres względnego spokoju. Rozwinęło się wtedy osadnictwo organizowane często przez klasztory. Zasiedlono większe doliny i rozwinięto uprawę roli. W strategicznych miejscach powstawały liczne zamki. Ich właścicielami byli słynni ówcześni rycerze.
W średniowieczu rosły na południu wpływy kupieckiej Republiki Weneckiej. Góry zasiedlili Ladynowie. Ludność ta przejęła język i kulturę Rzymu. Ich ślady stale napotykamy w górach, gdzie nazwy szczytów, dolin, jezior i potoków wskazują, kto był ich autorem. Ustalona w tym okresie równowaga między germańską północą a włoskimi państwami na południu utrzymała się przez całe wieki. Sytuację zmieniła rewolucja francuska i kampania Napoleona, który
Podbił rozległe tereny, podzielil na księstwa i obdzielił tym bogactwem swoją rodzinę.
Dodaj komentarz