Bratysława
Kanalarz Čumil, dobry duch miasta

Dlaczego Čumil jest aż tak popularny? Viktor Hulik uważa, że pomniki w przestrzeni publicznej przedstawiają zwykle postacie mające budzić respekt. Wydają się odległe, a Čumil jest blisko człowieka.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: ARO redakcja
Bratysława. Kanalarz Čumil, dobry duch miasta
Wychylający się ze studzienki kanalizacyjnej kanalarz Čumil jest najczęściej fotografowanym przez turystów bratysławianinem.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Nie brakuje tu ciekawych, zabawnych rzeźb. Jednak najbardziej chyba rozpoznawalną ikoną, jaką ma Bratysława, jest wychylający się ze studzienki kanalizacyjnej kanalarz Čumil.

Čumil ? pan z brązu jest prawdopodobnie najczęściej fotografowanym przez turystów bratysławianinem. Od 1997 roku ?mieszka? w studzience na Starym Mieście, na trasie łączącej Plac Hviezdoslava ze Starym Rynkiem i z jej poziomu ogląda świat. Ten dobry duch Bratysławy cieszy się wielką sympatią, zarówno mieszkańców miasta jak i turystów. Tym bardziej, że podobno przynosi szczęście ? trzeba go tylko pogłaskać po głowie.

Z historii powstania pomnika opowiedzianej przez jego twórcę, rzeźbiarza Viktora Hulíka wynika, że powstał dosłownie w ostatniej chwili jako część większego projektu, w związku z renowacją centrum miasta. Uznano, że przydałby się powiew świeżości, ciekawostka, atrakcja, coś specjalnego.

Dlaczego jednak Čumil jest aż tak popularny? Viktor Hulik uważa, że pomniki w przestrzeni publicznej przedstawiają zwykle postacie historyczne, stojące na wysokich postumentach z poważnymi minami, mające budzić respekt. Wydają się odległe, a Čumil jest blisko człowieka. Emanuje humorem i poczciwością, wywołuje radość i uśmiech. Żeby go dojrzeć, trzeba popatrzeć w dół, bo rzeźba przedstawia tylko górną część tułowia wyłaniającego się z kanału. Przy figurce stoi znak: „Man at work” (Człowiek w pracy).

Wprawdzie to Čumil bije rekordy popularności, ale prócz niego na uliczkach Starego Miasta w Bratysławie co i rusz napotyka się zabawne rzeźby. Jest tam np. paparazzi czający się za rogiem z aparatem fotograficznym, by ?ustrzelić? znaną postać, jest oparty o ławkę, przysłuchujący się rozmowom turystów napoleoński żołnierz, jest też pomnik Pięknego Ignaca  (dwa ostatnie powstały w ramach tego samego projektu, co Čumil).

Schöne Náci czyli Piękny Ignac stoi w eleganckim fraku przed ulubioną kawiarnią i kłania się przechodniom. To autentyczna, legendarna postać. Naprawdę nazywał się Ignac Lamar. Ten dobrotliwy elegant,  który nie miał grosza przy duszy, chodził po ulicach miasta, do wszystkich się uśmiechał i pozdrawiał. Zmarł w 1967 roku, więc starsi mieszkańcy miasta do dziś go pamiętają.

Warto wiedzieć

* 19 czerwca 2011 r. uruchomiono regularne połączenie autokarowe między Warszawą i Bratysławą. Autokary kursują siedem razy w tygodniu. Bilety można kupić na stronie internetowej www.polskibus.com. Podczas podróży pasażerowie mogą korzystać z darmowego internetu Wi-Fi, dostępu do gniazdek z możliwością ładowania laptopów i telefonów komórkowych. Autokary z 70. miejscami siedzącymi, są klimatyzowane, wyposażone w toaletę i przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 27 czerwca 2011; Aktualizacja 14 lutego 2018;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!