Mikulov
Stare miasteczko na skraju Moraw

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Mikulov to miasteczko na południowym zboczu Wzgórz Pawłowskich (Pavlovské vrchy) uznawany jest za perełkę Moraw. Przez wieki był miastem granicznym, stąd wąskie w nim uliczki, a architektura o charakterze obronnym.
Wjeżdżając do miasta, z daleka już widzimy potężny zamek na wzgórzu. Starówka wciśnięta jest między zamek, wzgórze zwane Świętą Górą (Svaty Kopeček), a Zamek Kozi (Kozí Hrádek).
Dwa możne rody
Mikulov datowany jest na XII wiek, jako osada targowa na szlaku morawsko-wiedeńskim. Prawa miejskie otrzymał w 1410 roku. Miasto było w rękach dwóch rodów: Lichtensteinów (do 1560 roku) i Ditrichsteinów (do 1945) roku. Ditrichsteinowie byli fundatorami większości obiektów znajdujących się w mieście. Miasto w obecnej formie powstało w drugiej połowie XVI wieku. Rynek przesunięto wtedy w pobliże wejścia do zamku. W pierwszej połowie XVII wieku zbudowano szereg renesansowych budynków i wiele z nich zachowało się w niezmienionym kształcie do dzisiaj. Przed II wojną światową w mieście żyła bardzo duża grupa mieszkańców niemieckojęzycznych. Zostali oni wypędzeni po wojnie. Była tu też spora grupa Żydów niemieckojęzycznych. Części z nich udało się ewakuować, większość zginęła w czasie wojny. W mieście został średniowieczny cmentarz żydowski, stare getto i synagoga z XVII wieku.
U rycerzy
Do malutkiego, pochyłego ryneczku doprowadza wąska i reprezentacyjna ulica. Przy niej znajdują się winiarnie i eleganckie sklepy. Rynek ma nieregularne kształty i szczelnie otoczony jest renesansowymi, kolorowymi i bogato zdobionymi kamienicami. Wśród nich wyróżnia się renesansowa kamienica stojąca na rogu. Jest to Dom u Rycerzy (dům U rytířů). Zdobiony jest pięknym figuralnym sgraffito. Dom u Rycerzy pochodzi sprzed 1591 roku. Wyróżnia się narożnym, czworobocznym wykuszem. Do pierwszego piętra zdobi go sgraffiti. Na czarnym tle widnieją białe postaci związane z historią miasta i regionu. Drugie piętro jest nieozdobione, bo dobudowano go w drugiej połowie XIX wieku.
I u kanoników
Również oryginalnym domem jest Dom Kanoników ( Kanovnocké domy ). Dom Kanoników zbudowano w 1625 roku dla kanoników z kapituły mikulowskiej. Był to dom jednopiętrowy z renesansowymi szczytami ozdobionymi sgraffito. Jego wnętrze było w stylu rustykalnym. W 1784 roku budynek spłonął i w latach późniejszych został całkowicie przebudowany.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- strona miasta
- film autorki
Dodaj komentarz