Angkor
Świątynia Chau Say Tevada

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Tablica w językach: khmerskim, chińskim i angielskim informuje, że prace restauracyjne prowadzone są tu ze środków rządów Chińskiej Republiki Ludowej i Królestwa Kambodży…
Jestem na terenie świątyni Chau Say Tevada (w wersji angielskiej Chao Say Tevoda) na terenie najrozleglejszego na świecie, o powierzchni około 100 km kw., zespołu średniowiecznych zabytków khmerskich Angor w dzisiejszej Kambodży, znajdującego się na liście UNESCO. Świątynia ta jest jedną z kilku rozrzuconych na przestrzeni około5 km na wschód od Bramy Zwycięstwa Angkor Thom ? ?Wielkiego Miasta?.
Świątynia za Bramą Zwycięstwa
Gdy te świątynie powstawały w wiekach od VIII do I połowy XII w. miastojeszcze nie istniało lub dopiero zaczynało powstawać. Wkrótce poświęcę mu osobny reportaż. Najpierw bowiem chcę przedstawić kilka świątyń stojących zarówno poza obszarem Angkor Thom, jak i najsławniejszej ? Angkor Wat. Chau Say Tevada jest wśród nich jedną z dwu najmłodszych. Zbudowana została nad rzeką Siem Reap w I połowie XII wieku za panowania króla Suryavarmana II. Przez niego, lub któregoś z najwyższych królewskich urzędników.
Według hinduskich wzorców
Świątynię wzniesiono według kanonów klasycznej architektury indyjskiej oraz z jej elementami. Od wschodu do świątyni tej prowadzi taras na planie krzyża. Zespół świątynny zbudowany na planie prostokąta o bokach 33 x42 metryotaczają mury o fundamentach kamiennych z laterytu. Są w nich trzy pawilony wejściowe, z których głównym i największym jest wschodni. Tą drogą wchodzę do świątyni, z niego przechodzę przez groblę do przedsionka oraz zwanego mandapą pawilonu dla wiernych z pomieszczeniami bocznymi.
Opowieści z Ramajany
Następnie zaś przez korytarz z portykami do centralnego miejsca świątyni – prasatu. Jest to kilkupoziomowa kamienna wieża ? piramida. Na terenie tego świątynnego zespołu stoją też, po bokach między groblą wejściową i murami zewnętrznymi, dwie budowle nazywane bibliotekami. Do najcenniejszych detali wnętrza zaliczane są sceny z hinduskiej epopei rycerskiej Ramajana (IV w p.n.e. ? II w. n.e.) przedstawiające bitwę między Królem Małp i Uzurpatorem Valinem. Zespół świątynny otaczają wysokie i stare drzewa dżungli, wykarczowanej jednak między poszczególnymi budowlami.
Dodaj komentarz