Swołowo
Zmienia się stolica Krainy w Kratę

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W dwóch innych zagrodach gospodarskie obiekty również zostały zaadoptowane na cele wystawiennicze i użytkowe. Jest tu m.in. działająca kuźnia, gdzie kowal wykuwa podkowy i żelazne narzędzia i kamienna lodownia. W czynnych domach chlebowych organizowane są pokazy wypieku chleba według tradycyjnych przepisów. Są też sale do prowadzenia zajęć edukacyjnych i warsztatów muzealnych.
Przybywa nowych atrakcji
Właśnie trwa trzeci etap rewitalizacji Swołowa. W miejscowym kościele wyremontowano zabytkowe organy słynnej firmy Christiana Friedricha Völknera, która w XIX w. budowała organy dla kościołów w całej Europie. Latem ubiegłego roku wyremontowany instrument wykorzystano do organizacji cyklu koncertów organowych „Muzyka w kościele”.
Muzeum Kultury Ludowej pozyskało kolejne dwa budynki gospodarskie, w których prezentowane będą wystawy dotyczące młynów wodnych i wiatrowych oraz ziołolecznictwa i medycyny ludowej.
Gmina wiejska Słupsk przejęła w Swołowie zagrodę nr 5 i na jej bazie urządza Zagrodę Inicjatyw Twórczych. Wielofunkcyjną placówkę ukierunkowaną na organizowanie działalności kulturalnej prowadzić będzie Gminny Ośrodek Kultury. Mieścić się tu będzie również kawiarnia oraz sklep z regionalnymi produktami i ekologiczną żywnością.
W Swołowie przybywa gospodarzy zajmujących się produkcją zdrowej żywności. Działa już serowarnia, produkująca wiejskie sery. U miejscowych rolników można kupić świeże mleko, jajka oraz warzywa i owoce, a okoliczni pszczelarze oferują znakomite miody.
Festyny i plenery
Lokalne władze oraz mieszkańcy Swołowa dbają o wieś i cięgle ją upiększają. Również prywatne zagrody są wciąż odnawiane. Wiele z nich adoptowanych jest na potrzeby agroturystyki. Z obiektów tych chętnie korzystają turyści, którzy wybierają wieś jako miejsce wypoczynku lub uczestniczą w imprezach nawiązujących do tradycji związanych z życiem pomorskich wsi i ich obrzędami.
Przez cały rok w muzealnych zagrodach odbywają się liczne festyny, kiermasze i plenery. Ich początek przypada na Niedzielę Palmową. Następnie nadchodzi czas na cykliczne imprezy w Dziecięcej Zagrodzie i odbywające się raz w tygodniu festyny „Muzeum jako żywo”. Ponadto organizowane są: Szparagowe Święto, Warsztaty Zielarskie, Plener Kowalski, Święto Ziół, Dożynki oraz Babie Lato – święto miodu i nalewek pomorskich. 11 listopada odbywa się festyn Gęsina na Świętego Marcina. Roczny kalendarz imprez w Swołowie kończy Jarmark Bożenarodzeniowy.
W trakcie festynów na turystów czekają kulinarne uczty przygotowane przez muzealną „Gospodę pod Wesołym Pomorzaninem”, specjalizującą się w daniach z gęsiny oraz smakołyki przygotowywane przez koła gospodyń wiejskich. Może w tym roku nie wszystkie imprezy odbędą się ze względu na pandemię koronawirusa, ale jest nadzieja, że już w przyszłym już tak.
Warto wiedzieć
Będąc na Pomorzu warto odwiedzić Swołowo. Dojazd samochodem lub rowerem jest łatwy. Wieś położona jest 16 km od Słupska, kilometr od szosy łączącej Słupsk z Darłowem.
Dodaj komentarz