Góry Stołowe
Szczeliniec i inne formacje skalne

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Kto odwiedzi Góry Stołowe, na pewno trafi na wyznaczoną na szczycie Szczelińca Wielkiego trasę turystyczną pozwalającą podziwiać wiele formacji skalnych i głębokich szczelin.
Obecnie Park Narodowy Gór Stołowych ograniczył możliwość zwiedzania i dostępna jest tylko jedna trasa jednokierunkowa w kierunku Karłowa. Schodzimy tam drogą imienia Franciszka Pabla. Był on sołtysem Karłowa zaangażowanym w turystykę i w roku 1813 został pierwszym przewodnikiem górskim w Sudetach. Jego dziełem życia było wykonanie 665 kamiennych stopni prowadzących na Szczeliniec Wielki.
Na Szczelińcu
Ciekawe widoki zobaczymy z Tarasów Południowych. Poniżej nich leży Karłów, który został założony w roku 1730, a to przyczyniło się do zwiększenia popularności. Świetną atrakcją jest przejście przez wielką szczelinę skalną zwaną Wąwozem Piekiełko. Ten wąwóz ma 17 metrów głębokości przy szerokości od kilku metrów u podnóża oraz długości około 100 metrów. Idąc wąwozem obserwujemy jak ściany się rozsuwają, jak bloki piaskowca są pochylone w kierunku krawędzi urwiska Szczelińca. W szczelinie panuje ciekawy klimat. Jest półmrok, zdecydowanie chłodniej niż na szczycie, pozostałości śniegu zalegają tu nawet latem i dlatego licznie występują tu rzadkie gatunki mszaków i wątrobowców.
W Błędnych Skałach
Błędne Skały znajdują się na stokach Skalniaka na wysokości 852 m n.p.m. w Górach Stołowych. Obszar zajmuje powierzchnię około 21 ha i jest rezerwatem przyrody. Spękane skały o szerokich szczelinach tworzą malowniczy labirynt. Powstały wąskie korytarze. Zobaczymy tu skalne formy, które mają własne nazwy np. Skalne Siodło, Kurza Stopka, Labirynt, Tunel, Wielka Skała. Pomiędzy skałami prowadzą ścieżki uzupełnione drewnianym pomostami ze względu na wilgotne podłoże. W najwęższych miejscach turyści przeciskają się przez szczeliny wąskie na kilkadziesiąt centymetrów. Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy na platformie o nazwie Skalne Czasze. Widać stąd Szczeliniec Wielki i Szczeliniec Mały.
Wśród Skalnych Grzybów
Skalne Grzyby znajdują się w północnej części Gór Stołowych między Batorowem i Karłowem. Jest to grupa oryginalnych skał wśród świerkowego i sosnowego lasu rozrzuconych na długości około 2 km i na wysokości około 680-700 m n.p.m. Skałki mają kształt grzybów, maczug, baszt i bram. Tu spotkamy skały nazwane: Borowik, Skalne Wrota, Zrośnięte Grzyby, Pingwinki, Piętrowe Grzyby.
Dodaj komentarz